Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeśli nocować, to w naszym regionie. Rośnie liczba noclegów

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
W województwie kujawsko-pomorskim zwiększ się liczba udzielonych noclegów, korzystających z bazy noclegowej oraz stopień wykorzystania miejsc noclegowych w turystycznych obiektach noclegowych.

W województwie kujawsko-pomorskim, zgodnie ze stanem z 31 lipca 2018 r., badaniem statystycznym objętych było 414 turystycznych obiektów noclegowych posiadających 10 lub więcej miejsc noclegowych (w ubiegłym roku 406 obiektów).

Zdecydowana większość (82,9%) oferowała wypoczynek całoroczny, pozostałe to obiekty sezonowe. Najliczniejszą grupę wśród turystycznych obiektów noclegowych stanowiły obiekty hotelowe, a wśród nich hotele (136 tj. 32,9% turystycznych obiektów noclegowych), których przybyło w stosunku do poprzedniego roku najwięcej, bo o 4 obiekty.

Turysta szuka noclegu

Następną pod względem liczby obiektów grupą były obiekty hotelowe (12,6%). Zalicza się do nich obiekty spełniające funkcję hotelu, motelu, pensjonatu, którym nie została nadana żadna kategoria, a także obiekty świadczące usługi hotelowe, m. in. domy gościnne i zajazdy. Kolejnymi pod względem liczby obiektów grupami były: pokoje gościnne/kwatery prywatne (9,4%), ośrodki wczasowe (9,2%), zakłady uzdrowiskowe (7,2%), kwatery agroturystyczne (6,3%).

Turystyczne obiekty noclegowe w województwie kujawsko-pomorskim w 2018 r. dysponowały przeciętnie 78 miejscami noclegowymi na 1 obiekt. Do dyspozycji turystów w województwie były działające w turystycznych obiektach noclegowych placówki gastronomiczne. W końcu lipca 2018 r. było ich 358 tj. o 16 mniej niż w poprzednim roku. Ogółem w turystycznych obiektach noclegowych działalność prowadziły 172 restauracje, 87 barów (w tym kawiarnie), 76 stołówek i 23 punkty gastronomiczne.

Miejsca noclegowe w turystycznych obiektach noclegowych W województwie kujawsko-pomorskim, w końcu lipca, turystyczne obiekty noclegowe dysponowały 32,3 tys. miejsc noclegowych - ich liczba była na podobnym poziomie jak w roku poprzednim. W większości były to miejsca noclegowe w obiektach całorocznych (80,9%).

Największą liczbę miejsc oferowały hotele (35,2% ogółu miejsc w województwie). Znaczny odsetek w ogólnej liczbie miejsc noclegowych stanowiły miejsca w zakładach uzdrowiskowych (22,2%), mniejszy miejsca noclegowe w ośrodkach wczasowych (9,3%) i w ośrodkach szkoleniowo-wypoczynkowych (4,7%). We wszystkich turystycznych obiektach noclegowych w województwie w 2018 r. udzielono 4,5 mln noclegów i było to o 4,3% więcej niż w poprzednim roku.

Większość udzielonych noclegów (49,6%) zapewniono w zakładach uzdrowiskowych. W hotelach udzielono 31,1% noclegów. Największy wzrost udzielonych noclegów w stosunku do poprzedniego roku zanotowano na polach biwakowych (wzrost o 68,5%) i w hostelach (o 40,7%).

W 2018 r. podobnie jak w roku poprzednim, turysta przeciętnie przebywał w obiekcie noclegowym zlokalizowanym w województwie kujawsko-pomorskim 3,4 dnia

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska