Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeśli rolnictwo ma prosperować w XXI wieku, musi zwiększać wydajność

Redakcja
pixabay.com
W czwartek i piątek w Polsce gościł Phil Hogan, komisarz UE ds. rolnictwa. Spotkał się m.in. z polskim ministrem rolnictwa Krzysztofem Jurgielem, przedstawicielami sejmu i senatu. Rozmowy toczyły się m.in. o sytuacji na rynkach mleka i wieprzowiny, przeglądzie Wspólnej Polityki Rolnej, problemcha związanych z rozwojem obszarów wiejskich, programie wsparcia dla rolników dotkniętych rosyjskim embargiem.

 

- Sektor rolny ma ogromny wkład w ogólny wzrost gospodarczy kraju, nawet do 3,5% rocznie – mówił 10 marca komisarz Hogan. Przypomniał, że od czasu przystąpienia Polski do UE, eksport produktów rolnych wzrósł 5-krotnie.

Hogan: 32 mld euro, które Unia Europejska przyznała rolnictwu w Polsce w obecnej perspektywie, to znacząca suma pieniędzy na dopłaty bezpośrednie i środki rozwoju obszarów wiejskich. Z pewnością da impuls obszarom wiejskim

 

Rozmawiając w czwartek po południu z reprezentantami sejmu i senatu zapowiadał swoje poniedziałkowe spotkanie z ministrami rolnictwa ze wszystkich państw członkowskich UE w Brukseli. - Przypada ono na bardzo trudny okres dla europejskiego rolnictwa. Kryzys cenowy w niektórych sektorach, w szczególności produktów mlecznych i wieprzowiny, w dalszym ciągu przynosi straty rolnikom i uszczupla ich środki utrzymania. Wiem, że sytuacja ta bardzo mocno dotyka polskich rolników, szczególnie od czasu, gdy Rosja wprowadziła embargo na żywność i napoje z UE. Chciałbym, byście wiedzieli, że Komisja była i jest zdecydowanie po stronie rolników i producentów. Pracujemy nad poprawą sytuacji. Wspólnie z ministrem Jurgielem i ministrami wszystkich państw UE poszukujemy wspólnych solidnych rozwiązań - zapewniał unijny komisarz.

 

Drugiego dnia swojej wizyty w Polsce Hogan spotkał się z ukraińskim ministrem polityki rolnej i żywnościowej Ołeksijem Pawłenko oraz Arturem Balazsem, przewodniczącym Kapituły Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej. Wziął także udział w konferencji "Współczesne problemy rolnictwa i obszarów wiejskich w Europie oraz transformacja sektora rolniczego na Ukrainie". 

Strefę AGRO znajdziesz na Facebooku - dołącz do nas! 

 

- Jeśli sektor rolnictwa ma prosperować w XXI wieku, trzeba nadal dążyć do zwiększenia jego wydajności. Od tego zależy dobrobyt obszarów wiejskich – w Polsce i w całej Europie. Naszą misją jest zapewnienie przynoszących satysfakcję, stabilnych miejsc pracy dla osób mieszkających na obszarach wiejskich, a moim zdaniem wysokiej jakości produkty rolne o rozpoznawalnym pochodzeniu mogą w istotny sposób przyczynić się do realizacji tego celu - mówił Phil Hogan w przemówieniu inauguracyjnym.

 

Hogan uważa, że to bogata bioróżnorodnosć, identyfikowalność i jakość, otworzy nam dalsze możliwości ekspansji na światowe rynki. - Budujemy stosunki z państwami trzecimi w oparciu o jakość naszych produktów, szczególnie tych o chronionym pochodzeniu lub z oznaczeniem geograficznym, które odgrywa dużą rolę w tworzeniu i utrzymywaniu miejsc pracy na obszarach wiejskich, z których pochodzą te produkty. Zyskują na tym rolnicy, małe i średnie przedsiębiorstwa, a także branża spożywcza i turystyczna. 

___________________________________________________________________________________________

"Polska zarejestrowała wiele produktów jako chronione nazwy pochodzenia i chronione oznaczenia geograficzne. Kilka przykładów to oscypek, miód wrzosowy, trójniak - miód pitny czy rogal świętomarciński.Sprzedaż tych wysokiej jakości polskich produktów za granicą stworzy atrakcyjne miejsca pracy w kraju, dlatego poszukiwanie nowych rynków eksportowych jest tak istotne.Rozwinęliśmy promocję naszych wyrobów na dużą skalę. Komisja zwiększyła ponad trzykrotnie budżet na promocję produktów rolnych i spożywczych w następnych czterech latach – z 60 mln do 200 mln euro".

 

Źródło: ec.europa.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska