https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jest absolutorium dla zarządu Chojnickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk

Sprawozdanie z działalności przedstawił w Bramie Człuchowskiej prezes ChTPN Kazimierz Jaruszewski (stoi).
Sprawozdanie z działalności przedstawił w Bramie Człuchowskiej prezes ChTPN Kazimierz Jaruszewski (stoi). Maria Eichler
W środę spotkali się członkowie Chojnickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, by na walnym rozliczyć zarząd z działalności za ubiegły rok.

Prezes Kazimierz Jaruszewski przypomniał, że spotykano się na pięciu zebraniach ogólnych, na których była mowa m.in. o odkryciach archeologicznych w Afryce, wychowankach chojnickie-go gimnazjum i zasłużonych dla regionu, a nieco zapomnianych ludziach, których wspominano na Zaduszkach Naukowych. Stowarzyszenie brało udział w I edycji Bydgoskiego Festiwalu Nauki. Skupia 25 członków, którzy aktywnie uczestniczą w jego pracach.

Co roku udaje się wydać jakieś publikacje, a partnerami w działaniach ChTPN są muzeum, urząd miejski, biblioteka, Towarzystwo Miłośników Ziemi Człuchowskiej w Człucho-wie, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Zaborskie Towarzystwo Naukowe, Towarzystwo Przyjaciół LO.

Na ten rok planowana jest kolejna po „Literackich portretach Chojnic” publikacja, tym razem poświęcona zasłużonym regionalistom, ale działającym po II wojnie światowej. - Chodzi o upamiętnienie tych ludzi - wyjaśniał Jaruszewski.
We wrześniu będzie zebranie sprawozdawczo-wyborcze, na którym nastąpi wybór nowych władz. Kadencja trwa trzy lata. Jak wynikało ze sprawozdania skarbnika Piotra Eichlera, w kasie zostało co nieco grosza, niewiele ponad 175 zł, co wszystkich ucieszyło, że jednak stowarzyszenie jest na plusie. Prawie cała dotacja z miasta poszła na „Literackie portrety Chojnic”. Komisja rewizyjna ustami przewodniczącego Andrzeja Wielewskiego wniosła bez zastrzeżeń o udzielenie absolutorium, co zostało jednogłośnie przyjęte.

O swojej działalności jako pełnomocnika burmistrza ds. nauki i rozwoju naukowego poinformował dr Przemysław Zientkowski. Wymienił liczne inicjatywy własne i te, którym służył wsparciem. Pokazał publikacje i zapowiedział nowinki - ciąg dalszy Wiosny Literackiej z udziałem Jakuba Kornhausera i Zygmunta Miłoszewskiego, tłumaczenie kolejnej książki Titiusa i Benwitza, monografia „kolejarska”. Będzie też kontynuacja Chojnickich Dni Tischnerowskich z otwartymi wykładami i współorganizacja 150-lecia sióstr franciszkanek w Chojnicach.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Gościem specjalnym był Zbigniew Gierszewski, jeden z prezesów Zaborskiego Towarzystwa Naukowego, który zarekomendował do czytania nowy numer biuletynu „Ziemia Zaborska”. Jeden z działów wydawnictwa jest związany z rocznicami i wybitnymi ludźmi z Zaborów, a nowy numer został wzbogacony o dodatek specjalny o 25-leciu Kaszubskiego LO. Zwykle jest też coś o ekologii, tym razem o zieleni wysokiej, z którą ostatnio jest problem. Antoni Ciemiński, monograf Huty pisze o rodzinach wielodzietnych, jest też promocja rajdu rowerowego, który odbywa się w Brusach co roku 3 maja. Warto też poczytać o rekonstrukcji bunkra partyzanckiego Zielony Pałac w Męcikale. - Chcemy wydać dodatek nadzwyczajny o Józefie Chełmowskim - mówił Gierszewski. - Zachęcam, jeśli ktoś chce coś napisać, łamy są otwarte. Czas do czerwca.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska