Około godz. 16 w piątek 29 listopada, 84-letnia kobieta z Bydgoszczy wyszła ze swojego miejsca zamieszkania. Rodzina na własną rękę prowadziła poszukiwała jej, publikując między innymi post w mediach społecznościowych.
- Gdy jednak czas mijał i nastał późny wieczór, a kobiety wciąż nie było, najbliżsi przyszli zgłosić jej zaginięcie. Tuż przed 23, podczas składania zawiadomienia, rodzina otrzymała ważną wiadomość. W tym miejscu gratulacje i podziękowania, za godną naśladowania postawę, należą się dwóm paniom, które wykazały się ogromnym zaangażowaniem w sprawie. Kluczowym okazał się wrzucony komunikat na jednym z portali, który wcześniej obie widziały. Gdy były na pętli autobusowej przy ulicy Rycerskiej w Bydgoszczy ich uwagę zwróciła seniorka, odpowiadająca rysopisowi zaginionej. To jednak nie koniec. Skontaktowały się z rodziną przez media społecznościowe i odwiozły kobietę do miejsca zamieszkania. Tam zaopiekowała się nią zmartwiona rodzina - informuje kom. Lidia Kowalska z Zespołu Komunikacji Społecznej KMP w Bydgoszczy.
Policja zaznacza, że w poszukiwaniach często wykorzystuje specjalistyczny sprzęt, przeszkolone w tropieniu psy, drony czy kamery termowizyjne. Jednak w tym przypadku, to świadkowie pomogli w szczęśliwym finale poszukiwań.
- Akcje poszukiwawcze osób zaginionych to niezwykle ważny element policyjnej służby. Liczy się tutaj czas oraz precyzja podjętych działań. Aby pomóc funkcjonariuszom w skutecznych poszukiwaniach, nie zwlekajmy ze zgłoszeniem zaginięcia. Nie trzeba czekać 24 godzin, nie ma ściśle określonego czasu dopuszczającego rozpoczęcie poszukiwań. Do każdego zaginięcia podchodzimy indywidualnie - im szybciej otrzymamy informacje o zaginięciu, tym skuteczniejsze mogą być działania poszukiwawcze - dodaje kom. Lidia Kowalska.
Zaginięcie można zgłosić na nr alarmowy 112 lub w najbliższej jednostce policji. Funkcjonariusz przyjmujący zgłoszenie zadaje sporo pytań, by poszukiwania były jak najskuteczniejsze.
Ważne rady policji przy poszukiwaniu osób zaginionych:
przekaż pełne dane oraz cechy charakterystyczne osoby zaginionej. Jeśli zgłaszasz zawiadomienie w jednostce Policji zabierz ze sobą zdjęcie zaginionego (może być również zdjęcie w telefonie), co umożliwi jak najszybsze podanie rysopisu osoby zaginionej funkcjonariuszom Policji
podaj dokładny ubiór zaginionego, w jakim ostatnio go widziałeś
ustal, gdzie w ostatnich dniach najczęściej przebywała zaginiona osoba, czy miała ulubione miejsca, w których chętnie spędzała czas sama. Wymień również osoby, u których zaginiona osoba mogła szukać schronienia oraz podaj dane osób, z którymi jest w stałym kontakcie
zastanów się, czy w ostatnim czasie zaginiona osoba, nie przejawiała niecodziennych zachowań, czy nie mówiła o wyjeździe, rozpoczęciu życia na nowo, jeśli tak, natychmiast poinformuj o tym funkcjonariusza przyjmującego zgłoszenie
przekaż informacje o chorobach osoby zaginionej, takich jak np. demencja, depresja, zaburzenia osobowości
nie ukrywaj niczego przed policjantem, odpowiadaj na pytania zgodnie z prawdą
