Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest kryzys, a firmy mają na lokatach 350 mld zł

Agnieszka Domka-Rybka, Rys. ARW [email protected] Tel. 052 326 31 86
W momencie zawirowań na rynku, przedsiębiorstwa - nawet te nieodczuwające dekoniunktury - są ostrożniejsze w przypadku nowych inwestycji, a wolne pieniądze odkładają, by zabezpieczyć się na przyszłość.
W momencie zawirowań na rynku, przedsiębiorstwa - nawet te nieodczuwające dekoniunktury - są ostrożniejsze w przypadku nowych inwestycji, a wolne pieniądze odkładają, by zabezpieczyć się na przyszłość.
W kryzysie pieniądze odkładają nie tylko osoby prywatne, ale też małe i średnie przedsiębiorstwa. Według ostatnich danych Narodowego Banku Polskiego, na lokatach firmy mają zgromadzone prawie 350 mld zł.

Priorytetem większości firm jest konsekwentny rozwój. W trudniejszych momentach ważne jest natomiast utrzymanie dotychczasowej pozycji.

Nie warto w skarpecie

 

Dlatego w momencie zawirowań na rynku, przedsiębiorstwa - nawet te nieodczuwające dekoniunktury - są ostrożniejsze w przypadku nowych inwestycji, a wolne pieniądze odkładają, by zabezpieczyć się na przyszłość.

Jest to szczególnie ważne w momencie, gdy podmioty gospodarcze muszą zmierzyć się z ograniczonym kredytowaniem, a przez to bieżącą działalność w dużej części finansują z własnych środków.

Firmowej gotówki nie warto jednak, podobnie jak indywidualnych oszczędności, trzymać w przysłowiowej skarpecie. Tym bardziej, że przedsiębiorstwa, mają w wielu bankach do wyboru wiele produktów oszczędnościowych i inwestycyjnych: lokaty, obligacje, bony skarbowe, fundusze inwestycyjne czy akcje.

Największym zainteresowaniem przedsiębiorców cieszą się lokaty. Co ważne, w przypadku lokat firmowych nie ma konieczności opłacenia 19-procentowego podatku od odsetek. Oznacza to, że przedsiębiorca po zakończeniu trwania inwestycji otrzyma dokładnie tyle, ile zakładała oferta. Na przykład 6 proc. realnego zysku w skali roku na 3-miesięcznej Lokacie db Czysty Zysk oferowanej przez Deutsche Bank PBC. Atrakcyjne oferty przedsiębiorcy znajdą obecnie także w Polbanku, Millenium czy Nordea Banku.

Lokaty dla firm oferowane są najczęściej na 3, 6 lub 12 miesięcy, ale na rynku można znaleźć także oferty miesięczne czy nawet tygodniowe. Sporym zainteresowaniem przedsiębiorców cieszy się także lokata nocna. Konstrukcja depozytu zakłada, że na koniec dnia roboczego pieniądze przekierowywane są na oprocentowaną lokatę, a na otwarcie następnego, wracają już z wypracowanym zyskiem, na obrotowy rachunek przedsiębiorstwa. Taka forma oszczędzania jest bardzo praktyczna, a przynosi zysk na poziomie zbliżonym do tradycyjnych depozytów.

Depozyty w złotówkach

Najpopularniejszą walutą dla depozytów firmowych są złotówki. Większość banków oferuje też lokaty w euro i dolarach. Są one dobrym rozwiązaniem zwłaszcza dla firm, które współpracują z przedsiębiorcami z zagranicy i przez to obracają daną walutą. Oszczędności mogą kierować bezpośrednio na oprocentowany depozyt, bez konieczności przewalutowania. Dzięki temu koszty całej operacji są niższe.

Depozyty są atrakcyjną formą lokowania oszczędności dla firm również ze względu na gwarancję zysku. Z tego powodu lokaty wygrywają od pewnego czasu z funduszami inwestycyjnymi i inwestycjami w papiery wartościowe. Być może to nastawienie niebawem ulegnie zmianie. Wielu analityków sygnalizuje bowiem, że obecnie mamy do czynienia z bardzo niskimi wycenami, więc przy założeniu dłuższego horyzontu inwestycji zakup akcji czy jednostek funduszy może okazać się ciekawą alternatywą.

 

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska