Ciężki, skręcony wokół szyi łańcuch, który nie pozwalał nawet dojść do prowizorycznego schronienia, jakim miała być sklecona z byle czego buda. Suczka nie miała jedzenia ani wody. Był za to okropny bałagan i właściciel, który wzruszał ramionami. Trzy przeraźliwie wychudzone psy uwiązane do wystających z ziemi prętów. Każda kolejna noc bez schronienia mogłaby być ich ostatnią. Dzięki inspektorom OTOZ Animals te zwierzęta są już w bezpiecznym i ciepłym miejscu. Jednak, ile psiaków nie ma tyle szczęścia i wciąż tkwi na mrozie?
Przeczytaj także: Synoptycy ostrzegają: w nocy nawet do -20°C! Do kiedy będzie tak zimno?
Według synoptyków w Kujawsko-Pomorskiem minusowe temperatury będą się utrzymywały do 2 marca. Mimo gęstej sierści, zwierzętom trzymanym na dworze, także jest zimno. Drewniana buda nie zapewnia odpowiedniego schronienia i nie uchroni przed zamarznięciem. - Zwłaszcza w mroźne dni pies nie powinien być wiązany na łańcuchu - mówi Izabella Szolginia, dyrektor Schroniska dla Zwierząt w Bydgoszczy. - W czasie mrozów zwierzę powinno pić ciepłą wodę, wymienianą nawet kilka razy dziennie. Należy je też karmić odpowiednio do wielkości i potrzeb. Jeżeli je suchą karmę, to trzeba ją namoczyć w gorącej wodzie.
Podstawą jest też ocieplona buda, którą należy wyłożyć suchą i czystą słomą. Do tego wejście musi być zasłonięte, aby ochroniło zwierzaka przed mroźnym wiatrem. - Stare szmaty, nasiąknięte wodą nie ogrzeją budy, a do tego są często przyczyną zachorowań np. na zapalenie płuc - dodaje Szolginia. - W bardzo zimne dni pozwólmy psu schronić się w domu.
Za wiązanie czworonoga na łańcuchu, który nie ma obrotowego ogniwa, trzymanie go przy nieszczelnej budzie, blaszanej beczce, głodzenie go i nie dawanie mu wody grozi do 5 tysięcy złotych grzywny, a nawet kara więzienia.
Gdy na dworze szaleje mróz, powinniśmy odpowiednio zadbać także o psiaki trzymane w domach. - Różne psy różnie znoszą niskie temperatury - uzupełnia Szolginia. - Gdy zwierzę drży, podnosi łapy, zawraca – niezwłocznie skróćmy spacer i wracajmy do domu. Ubranka dla psów w mroźne dni to nie fanaberia. To wielka pomoc w utrzymaniu właściwej temperatury ciała pupila.
Metalowe łańcuszki mogą powodować odmrożenia, ponieważ działają, jak lodowy okład. Zimą najlepiej sprawdzą się skórzane szelki i syntetyczne obroże. Po każdym spacerze warto też opłukać z soli łapy psiaków, by uniknąć podrażnień. W pielęgnacji pomogą także specjalne kremy i wazelina.
Nie zapominajmy o wolno żyjących kotach. Najlepszymi ściółkami do budek są słoma i polarowa tkanina. Lepiej sprawdzi się także sucha karma, która nie zamarza. Pamiętajmy też o ciepłej wodzie do picia.