Zobacz wideo: Bezpieczeństwo na drogach jesienią. O tym trzeba pamiętać
Przy tworzeniu publikacji pomocą służyli pracownicy Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Golubiu-Dobrzyniu - Ewa Kaźmierkiewicz i Zbigniew Sugalski.
- W książce znajdziemy informacje o prawnych aspektach działania urzędu, jego kompetencji, wydatkowania funduszy. Są też życiorysy 4 zasłużonych burmistrzów – Golusa, Ciszewskiego, Reiske i Andrzejczyka. Udało się ustalić kiedy Dobrzyń odzyskał prawa miejskie – mówił Ryszard Kowalski podczas pracy nad książką.
Z książki dowiemy się jak dawniej wyglądała struktura samorządu lokalnego, dokonaniach Golubia i Dobrzynia. Pojawiają się też archiwalne zdjęcia. Większość nie była do tej pory drukowana.
Książka będzie rozdawana 25 listopada – w rocznicę pierwszych powszechnych wyborów prezydenckich w Polsce oraz w dniu imienin św. Katarzyny – patronki obu parafii w naszym mieście, której postać znajduje się także w herbie Golubia-Dobrzynia.
- Publikacja została wydana na zlecenie Miasta Golubia-Dobrzynia i ukazuje kształtowanie się życia społecznego, kulturowego, historycznego oraz budowanie tożsamości narodowej Golubia i Dobrzynia po I wojnie światowej. Książka przybliża nam osoby kształtujące rozwój miast, szczególnie burmistrzów okresu międzywojennego - patriotów i społeczników oddanych miastom i Ojczyźnie. Fotografie wykorzystane w książce pochodzą ze zbiorów prywatnych Anny Gassen-Piekarskiej, Anny Golus-Dębickiej, Ewy Kaźmierkiewicz, Ryszarda Kowalskiego, Anny Marii Piątkowskiej, Kornelii Trędewicz, Mariana Wąsewicza i Tomasza Wesołowskiego – informuje Urząd Miasta Golubia-Dobrzynia.
