Umowę na opracowanie dokumentacji niezbędnej do przebudowy ulicy Konopnickiej podpisano w 2021 roku. Kosztowała kilkadziesiąt tysięcy złotych.
- Z uwagi na przebieg drogi w pobliżu dwóch szkół oraz przedszkola głównym aspektem jest poprawa bezpieczeństwa na przebudowywanym odcinku, poprzez budowę wyniesionego skrzyżowania i przejść dla pieszych oraz doświetlenie infrastruktury, alby wszyscy użytkownicy ruchu drogowego na tym terenie mogli czuć się komfortowo. W ramach inwestycji wzrośnie liczba miejsc parkingowych, co z pewnością ułatwi funkcjonowanie lokalnym przedsiębiorcom – wyjaśnia Marta Jaworska, zastępca kierownika Wydziału Infrastruktury Urzędu Miasta Golubia-Dobrzynia.
Będzie nowa nawierzchnia drogi i chodników. Projekt był konsultowany z mieszkańcami w 2022 roku.
Miasto pozyskało 60 procent wsparcia na realizację inwestycji z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. W grudniu 2024 podpisano umowę na wykonanie zadania. Koszt robót budowlanych to nieco ponad 3 mln zł, z czego ponad 1,826 mln zł stanowi dotacja.
- Wykonawca robót oczekuje na zatwierdzenie czasowej organizacji ruchu i niezwłocznie po otrzymaniu stosownej decyzji w tym zakresie przystąpi do realizacji robót. Planowany termin zakończenia inwestycji to wrzesień – informuje Marta Jaworska z Wydziału Infrastruktury Urzędu Miasta Golubia-Dobrzynia.
Mieszkańcy obawiają się komunikacyjnego paraliżu w mieście, gdy rondo przy ulicy Sokołowskiej/Piłsudskiego i ulica Konopnicka będą robione jednocześnie. Jednak budowa ronda jest inwestycją wojewódzką i inwestorem jest Zarząd Dróg Wojewódzkich. Urząd Miasta nie ma wpływu na termin jej realizacji. Niezależnie ogłosił przetarg na swoją inwestycję.
W ostatnich dniach zgłosiła się do nas mieszkanka miasta, która uważa, że projekt przebudowy ulicy Konopnickiej jest niewłaściwy, ponieważ zakłada wycinkę drzew i można było tego uniknąć. Jednak etap konsultacji został zamknięty w poprzedniej kadencji. Jest zatwierdzony projekt i dotacja na jego realizację.
Zapytaliśmy Urząd Miasta ile drzew zostanie wyciętych, ile zaplanowano nasadzeń oraz czy drzewa na sąsiedniej działce Spółdzielni Mieszkaniowej pozostaną.
- Zgodnie z wydaną decyzją, starosta zezwolił na wycinkę 17 drzew z działek będących własnością miasta. W zamian zobowiązał urząd do nasadzenia tu 62 sztuk drzew z gatunku klon pospolity (odmiana szczepiona Royal Red) oraz 70 m2 krzewów z gatunku jałowiec płożący. Wiedząc, że zaplanowano wycinkę drzew, podjęto próby przesadzenia niektórych roślin, by je uratować. Skontaktowano się z firmami, które zajmują się profesjonalnie świadczeniem tego typu usług, jednak koszty okazały się nieproporcjonalne do zakupu nowych nasadzeń. Przesadzenie przez firmę zewnętrzną 4 drzew to 19 tysięcy złotych netto. Ponadto nie wszystkie drzewa nadają się do przesadzenia, ze względu na zbyt duży rozmiar lub zły stan fitosanitarny – dodaje Marta Jaworska.
Problemem utrudniającym prace związane z przesadzeniem drzew jest sieć infrastruktury technicznej i kable przy korzeniach. Przebudowa ulicy będzie miała miejsce w obrębie miejskich działek, bez ingerencji w tereny zielone Spółdzielni Mieszkaniowej.
Czytaj w serwisie:
