Mimo że pan Wojciech zarabia na życie u obcych, z dala od rodziny - czuje się dam dość swojsko. Pisaliśmy o nim wiosną ubiegłego roku. Jak od tego czasu zmieniły się warunki pracy w Szwecji?
Jedyna formalność to chęć do pracy
- Niewiele, tutaj nikt nawet nie myśli o kryzysie! - twierdzi Biela. - Ktoś by pomyślał, że człowiek w wieku 40 lat powinien już być blisko domu i rodziny, a nie tułać się po świecie. Ale czasami trzeba zaryzykować! Tak jak ja w maju 2007 roku, gdy postawiłem wszystko na jedna kartę. I wtedy podjąłem jedną z najlepszych decyzji w swoim życiu! Dopiero w Szwecji poczułem, że świat jest otwarty dla ludzi! Ten kraj jest wzorowo zorganizowany pod wieloma względami, na przykład podatków i socjalnym. Wszystko toczy się powoli, nikt nie bierze udziału w pościgu pracy. Człowiek ma nawet czas na długie spacery i przyjemności, a w Polsce ciągle mi go brakowało.
Polak z Bydgoszczy zdążył się w Szwecji zadomowić. Teraz mieszka na wyspie Oland. Z okna ma piękny widok na Morze Bałtyckie. Pracuje przy remontach. Mówi, że można zarobić 170 koron na godzinę (czyli 40 zł netto). Zakwaterowanie i wyżywienie gwarantuje wtedy szwedzki pracodawca.
Robotę za granicą załatwił mu kolega: - To sprawdzony sposób na jej znalezienie - mówi Biela. - Proponuję popytać znajomych, którzy wyjeżdżali i pracowali o kontakty, jak dostali pracę i jak jej szukali. Można zajrzeć również do internetu, to kopalnia ofert. W Szwecji nawet właściciele gospodarstw rolnych i farm reklamują się w sieci i podają kontakt.
Aby podjąć legalną pracę w Szwecji należy jedynie zgłosić takową chęć na najbliższym posterunku policji i to właściwie koniec formalności.
Ogłoszenia zawsze w poniedziałek
Gdy dotrzemy na miejsce, warto kupić lokalną gazetę i przejrzeć ogłoszenia o pracę (najczęściej znajdują się w wydaniach poniedziałkowych). Warto również pójść do lokalnego urzędu pracy, gdzie też można poszukać ofert. Praca sezonowa dotyczy w Szwecji dwóch branż. Pierwszą jest budownictwo - wielu Szwedów odnawia latem domy. Druga możliwość to zbiory truskawek - aktualnie Szwedzi potrzebują do takiego zajęcia, bo owoce wyjątkowo obrodziły. Można również pracować na własną rękę i zbierać runo leśne.
