Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest protest w sprawie akcji IPN. Zrzeszeńcy bronią ulicy Rolbieckiego

Redakcja
O Stanisławie Rolbieckim mówił na zebraniu Kazimierz Ostrowski, który znał go osobiście i z nim współpracował.
O Stanisławie Rolbieckim mówił na zebraniu Kazimierz Ostrowski, który znał go osobiście i z nim współpracował. archiwum biblioteki
Zrzeszeńcy na swoim ostatnim zebraniu z radością przyjęli w swoje szeregi nowych członków - nauczycielki ze Swornegaci - Urszulę Szulc i Marzenę Borzyszkowską.

Smutniej zrobiło się, gdy przypomniany został wątek sierpniowej nawałnicy i zniszczeń, jakie wyrządziła także w takich miejscach, jak cmentarz w Brusach i posesja Józefa Chełmowskiego.

Na cmentarzu ucierpiała mogiła wybitnego pisarza i działacza kaszubskiego Jana Karnowskiego, a w gospodarstwie artysty ludowego z Brus-Jaglii zagrożone są jego unikatowe prace, m.in. ogrodowe ule.

W Szkole Podstawowej nr 7, która nosi imię Karnowskiego, trwała zbiórka na renowację jego grobu. Efekt - 1 tys. 307 zł 58 gr, wraz z 400 zł zł z zebrania pieniądze zostaną przekazane do Zarządu Głównego ZK-P w Gdańsku.

Wielkie poruszenie wywołała wiadomość, że IPN życzy sobie zmiany nazwy ulicy Stanisława Rolbieckiego, który był współtwórcą Zrzeszenia Kaszubskiego. - Co ten człowiek zawinił - pytano, nie uznając samego faktu, że był w partii, za wystarczający powód usunięcia jego nazwiska z tabliczki. Zebrani jednogłośnie podjęli uchwałę, w której wyrazili stanowczy sprzeciw wobec tych planów. - Wyrażamy przekonanie, że nie dyskredytuje go fakt członkostwa w PZPR, w której nie wyróżniał się aktywnością - napisano, wymieniając jednocześnie liczne zasługi byłego przewodniczącego Prezydium MRN dla rozwoju miasta i życia kulturalnego w nim. Przypomniano, że Rolbiecki był długoletnim prezesem ZK-P, a Zrzeszenie było cały czas na cenzurowanym u władz i organów bezpieczeństwa PRL.

Zobacz także: Tragedia pod Golubiem. Zginęły dwie osoby [zdjęcia]

- Nasza uchwała jest już na biurku burmistrza Chojnic - mówi prezeska ZK-P Janina Kosiedowska.

Październik to miesiąc, kiedy zrzeszeńcy zapraszają na Dni Kultury Kaszubsko-Pomorskiej. W tym roku zaczną się od 22 października od mszy św. w bazylice w kaszubskiej oprawie z zespołem Kaszebe, zakończą w niedzielę 29 października podsumowaniem konkursu plastycznego „Barwy jesieni”. A po drodze będą promocje książek i czasopism, konkurs recytatorski EKO-Art, warsztaty filcowania, seminarium, zwiedzanie filii muzeum na Drzymały - dawnego mieszkania Albina Makowskiego, wystawa fotograficzna. O szczegółach będziemy informować na bieżąco.

Rozmowa z posłem Janem Krzysztofem Ardanowskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska