W obrębie obszaru zagrożonego należy unikać kontaktów ze zwierzętami dziko żyjącymi. Psy powinny być wyprowadzane w kagańcu i na smyczy, a koty nie powinny być swobodnie wypuszczane z domów. Nie wolno dotykać zwierząt chorych lub padłych. Gdy znajdziemy na terenie obszaru zagrożonego martwego nietoperza lub inne zwierzę, stałocieplne, należy powiadomić o tym straż miejską lub Inspekcję Weterynaryjną. Bezwzględnie trzeba dopełnić obowiązku szczepienia psów i kotów przeciw wściekliźnie.
- Należy podkreślić, że stwierdzenie obecności wirusa wścieklizny u zwierzęcia dzikiego, jakim jest nietoperz, nie jest sytuacją wyjątkową. Zwierzę to, podobnie jak inne zwierzęta wolno żyjące może być rezerwuarem tego wirusa. Wścieklizna jest chorobą o zasięgu globalnym, występuje na całym świecie. Jednak jako choroba śmiertelnie groźna dla ludzi, wymaga rozważnego zachowania ze strony człowieka, przebywającego na co dzień w środowisku, w którym obecne są również zwierzęta. Dla skutecznego ograniczenia możliwości rozprzestrzeniania się choroby, zakażenia ludzi oraz zwierząt, ważne jest zapewnienie spokoju i porządku na terenie obszaru zagrożonego oraz przestrzegania obowiązujących w tym obszarze zakazów i nakazów – informuje Urząd Miasta Torunia.
Warto wiedzieć, że wścieklizna jest chorobą zakaźną i bez zaszczepienia kończy się niemal zawsze śmiercią. Na zakażenie wrażliwe są wszystkie zwierzęta stałocieplne oraz ludzie. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj w skutek pogryzienia przez chore zwierzę. Wirus wykazuje dużą odporność na działanie czynników fizycznych i chemicznych oraz na gnicie. W zwłokach zachowuje zakaźność do kilku tygodni, a w powierzchniowych warstwach ziemi, nawet przez 2-3 miesiące.
