We Włocławku obszar rewitalizacji został wyznaczony pomiędzy ulicami: Towarową, Targową, wzdłuż Zielonego Rynku, Królewiecką, Zduńską, placem Wolności, wzdłuż Brzeskiej, Wojska Polskiego, placem Kopernika, ulicami: Wyszyńskiego, Gdańską. I na tym obszarze na dziesięć lat wyznaczona została specjalna strefa rewitalizacji. Uchwałę w tej sprawie podjęli włocławscy radni.
Korzyści z ustanowienia specjalnej strefy rewitalizacji są wielorakie. To między innymi możliwość uzyskania dotacji przez właścicieli lub użytkowników wieczystych, ułatwienia w prowadzeniu polityki remontowej w odniesieniu do wspólnot mieszkaniowych, bonifikaty przy sprzedaży nieruchomości w przypadku przeznaczenia ich na cele zgodne z "Gminnym programem rewitalizacji". System dotacji do remontów dla właścicieli lub użytkowników wieczystych ma stanowić silny impuls do zmian w przestrzeni objętej obszarem rewitalizacji. A i zachętę do przeprowadzenia zmian.
Dotacja może być udzielona na roboty budowlane, czyli remonty lub przebudowy oraz prace konserwatorskie i restauratorskie w odniesieniu do nieruchomości niewpisanych do rejestru zabytków. Dotacje będą przyznawane w ramach programów: "Inwestycja z klasą", "Remont krok po kroku", "Witryna +" i "Historia się opłaca".
Wysokość dotacji będzie uzależniona od zakresu przewidzianych prac i może wynosić : w przypadku programu "Inwestycja z klasą" - 50 procent nakładów koniecznych na prace lub roboty dotyczące tylko części wspólnych budynku, w przypadku programu "Remont krok po kroku" - 30 procent nakładów koniecznych na roboty, dotyczące tylko części wspólnych budynku lub lokali usługowych, w przypadku programu "Witryna+" - 30 procent nakładów koniecznych na prace, obejmujące opracowanie projektu budowlanego oraz graficznego na wykonanie witryny i reklamy lokalu usługowego, wreszcie w przypadku programu "Historia się opłaca" - 50 procent nakładów koniecznych na prace konserwatorskie i restauratorskie (dotyczy budynków ujętych w gminnej ewidencji zabytków miasta).
- Uruchamiając system dotacji chcemy zachęcić właścicieli i użytkowników wieczystych nieruchomości zlokalizowanych na obszarze objętym specjalną strefą rewitalizacji do przeprowadzenia remontu, przebudowy lub wykonania prac konserwatorskich i restauratorskich w odniesieniu do nieruchomości niewpisanych do rejestru zabytków - podkreśla Angelika Żychlewicz, rzeczniczka prasowa prezydenta. - To jeden z elementów planu samorządu Włocławka na odnowienie Śródmieścia. Wsparcie udzielane będzie, w zależności od wybranego zakresu, od 30% do 50% nakładów koniecznych. Termin składania dokumentów upływa 28 czerwca.
Flash INFO, odcinek 13 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.
