Spis treści
Program budowy stu obwodnic. Tyle powstanie w województwie kujawsko-pomorskim
W ramach Programu Budowy 100 w całej Polsce powstanie 100 obwodnic miast na sieci dróg krajowych o łącznej długości ponad 800 km. Mają poprawić bezpieczeństwo ruchu drogowego, przepustowość dróg i wyprowadzić ruch z zatłoczonych miast. To także mniejszy hałas i czystsze powietrze w miastach, które zyskają obwodnice.
„Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. W ramach tych inwestycji wybudowanych i zamontowanych zostanie wiele urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego” - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
W ramach Programu Budowy 100 obwodnic, w województwie kujawsko-pomorskim powstanie ich sześć. Oprócz Brześcia Kujawskiego powstaną obwodnice:
Nowej Wsi Wielkiej (DK25),
Kowalewa Pomorskiego (DK15),
Kruszwicy (DK62),
Lipna (DK67),
Strzelna (DK15/25).
Warto dodać, że dla obwodnic Kowalewa Pomorskiego i Nowej Wsi Wielkiej rozpatrywane są już wnioski o wydanie decyzji środowiskowej (DŚU) rozpatrywane są już dla
Tak ma przebiegać obwodnica Brześcia Kujawskiego w powiecie włocławskim
Burmistrz Brześcia Kujawskiego otrzymał wniosek o wydanie decyzji środowiskowej (DŚU) dla obwodnicy w ciągu drogi krajowej nr 62. Obwodnica ma ominąć miasto od strony południowej.

„Jako preferowany wskazaliśmy wariant nr 2 (niebieski) o długości 9,4 km, w który ominie Brześć Kujawski od południa. Uzyskanie DŚU da nam przepustkę do opracowania dokumentacji niezbędnej do ogłoszenia przetargu na realizację zadania. Decyzja ta określi szczegółowe warunki przeprowadzenia prac budowlanych. A te zgodnie aktualnym harmonogramem zaplanowane są na lata 2029-2031” – informuje GDDKiA.
Kiedy powstanie obwodnica Brześcia Kujawskiego?
Wykonawcą dokumentacji obwodnicy Brześcia Kujawskiego jest konsorcjum firm TRAKT Sp. z o.o. Sp. K. (lider) oraz TRAKT Sp. z o.o. (partner). Wartość umowy to 2,2 mln zł. Obwodnica będzie drogą jednojezdniową o dwóch pasach ruchu i szerokości pasa wynoszącej 3,5 m.
„Budowa obwodnicy Brześcia Kujawskiego pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się na DK62 ze strony autostrady A1 i Włocławka. Inwestycja poprawi komfort i bezpieczeństwo mieszkańców. Poprawi się również płynność przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego, co ma szczególne znaczenie ze względu na bliskość terenów inwestycyjnych” – podkreśla GDDKiA.
Konsultacje społeczne w sprawie budowy obwodnicy przeprowadzono już trzy lata temu – w październiku 2021. Na obwodnicę Brześcia Kujawskiego mieszkańcy jednak jeszcze trochę poczekają. Najpierw konieczne jest uzyskanie decyzji środowiskowej. Dopiero po jej uzyskaniu możliwe będzie ogłoszenie przetargu na jej budowę. Początkowo planowano ogłosić przetarg w pierwszym kwartale 2025 roku, ale zostanie to przesunięte na kolejny rok.
„Po uzyskaniu DŚU ogłosimy przetarg na projekt i budowę. Planujemy to zrobić w 2026 r.” - informuje GDDKiA.