https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jest zielone światło na budowę nowego dworca w Toruniu

(WG)
W trakcie modernizacji z elewacji dworcowych budynków zniknie różowawa farba.
W trakcie modernizacji z elewacji dworcowych budynków zniknie różowawa farba. grzegorz bojanowski
Magistrat stał się już właścicielem obiektów dworcowych przy ul. Kujawskiej. To oznacza, że nie ma już przeszkód do gruntownej modernizacji najważniejszej stacji kolejowej w grodzie Kopernika. - A ta jest konieczna - podkreślają pasażerowie.

Akt notarialny daje zielone światło do rozpoczęcia prac na dworcu Toruń Główny. Władze Torunia i kolejarze podpisali ten dokument w ostatnich dniach.

Odbiór dworcowych budynków ma się zakończyć jeszcze w tym miesiącu, a w przyszłym będą mogły ruszyć prace modernizacyjne. Teraz spółki kolejowe, które korzystają z obiektów, będą płacić samorządowi za wynajęte pomieszczenia.

Wątpliwa wizytówka

Dzięki modernizacji zmieni się oblicze najważniejszej stacji w naszym mieście. - To miejsce prezentuje się mizernie - mówi Wojciech Wróblewski, emeryt. - Droga na dworzec i jego otoczenie nie są reprezentacyjne. Dla miasta znanego w Europie i na całym świecie to wstyd. Jakiś czas temu, kiedy czekałem na pociąg, widziałem prezydenta Michała Zaleskiego. Odprowadzał kogoś z rodziny. Władze doskonale wiedzą, jak wygląda to miejsce i w jakim jest stanie. Są jakieś plany, żeby je zmienić. Chodzi jednak o to, żeby efekt końcowy wart był wydanych pieniędzy. Trzeba by znaleźć dobrego projektanta, takiego z głową. Po to, żeby Toruń Główny komponował się z zabytkowym charakterem miasta.

Na jakim etapie jest zadanie?

Gotowa jest koncepcja modernizacji, którą przygotowuje biuro projektowe Waw z Włocławka. Na przełomie stycznia i lutego z desek kreślarskich ma zejść projekt budowlany. Następnie wykonawca robót - firma Fijałkowski z Torunia - złoży wniosek o pozwolenie na budowę.

- Roboty budowlane, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będą mogły rozpocząć się już w marcu - zapowiadał na początku tego miesiąc Marcin Maksim, dyrektor magistrackiego wydziału inwestycji i remontów.

Utrudnienia dla pasażerów mogą się pojawić jednak wcześniej. Już wkrótce kasy i poczekalnia zostaną przeniesione do dawnego budynku poczty - między 2. a 3. peronem. Najpierw jednak trzeba tam zrealizować podstawowe prace, np. naprawić przeciekający dach wraz z jego konstrukcją.

Tymczasowy dworzec ma funkcjonować aż do zakończenia robót. A te potrwają do lipca 2015 r.

Więcej o dworcu w Toruniu: Jest wizja dla dworca Toruń Główny

Najwięcej zmian w głównym budynku

Co się tam zmieni? Na każdy peron będą prowadzić schody i windy. Tunel na dworzec z ul. Kujawskiej zostanie przedłużony do Podgórskiej. Będzie wyższy i szerszy. Na 1. oraz 4. peronie powstaną po dwa przeszklone azyle dla pasażerów. Ten drugi zyska też zadaszenie.

Ponadto zniknie przejście przez tory ze szlabanem między 1. a 2. peronem. Zadaszenia doczekają się też przystanki MZK na ul. Kujawskiej. Powstanie tam parking mieszczący 45 rowerów. Dla aut zaplanowano 124 postoje: 110 od Kujawskiej (w tym 29 typy park & ride, dla osób, które dojadą na stację autem i dalej wybiorą się w podróż pociągiem) i 14 przy dworcu.

Wynajmem powierzchni i zarządzaniem dworcem zajmie się miejska spółka Urbitor.

W dawnej poczcie powstaną biura. Najwięcej natomiast zmieni się w głównym budynku. Między tunelem a hallem i pierwszym a drugim piętrem powstaną schody ruchome oraz winda. W piwnicy znajdą się pomieszczenia techniczne, serwerownia, kotłownia i powierzchnie komercyjne.

Tych ostatnich najwięcej będzie na pierwszym i drugim piętrze. Powstaną m.in. przy głównym wejściu na stację, w miejsce kas.

Bilety kupimy zaś w środkowej części. Dalej znajdą się zaś: kawiarnia, restauracja i trzy poczekalnie, w tym jedna dla rodziców z małymi dziećmi. Na kolejnym poziomie zaplanowano poczekalnię dla VIP-ów i powierzchnie komercyjne z przeszklonymi witrynami.

Za modernizację 140-letniego dworca Fijałkowski otrzyma 43,5 mln zł.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

N
Narhir

co to za firma na wykonanie projektu wygrała w ogóle, czy magistrat upadł na głowę?

F
FDA

super ,kolega królika dostał fuchę. :/ to biuro nawet strony nie ma www.

ps. powiedzcie im żeby dokreślili ławki (dużo ławek) takich do siedzenia z oparciem i ścieżki asfaltowe dojazdowe oraz KONIECZNIE NAWIERZCHNIĘ GŁADKĄ - BEZ ROWKÓW BO OBECNIE JEST TREND NA BAGAŻ JEŻDŻĄCY (MAŁE KÓŁKA) KÓŁKA SIĘ WCINAJĄ W TO CO SIĘ CZĘSTO NADAL JEDNAK KŁADZIE - POLBRUK :/ SIC! CZEMU TO JEST W OGÓLE DOPUSZCZONE DO SPRZEDAŻY? ANI TO ŁADNE ANI ESTETYCZNE ANI PRAKTYCZNE...:/ 

WARTO BY DODAĆ WIELKI ZEGAR NA 3 ŚCIANACH I POMYŚLEĆ O TAKIM PRZYGOTOWANIU BY WYKORZYSTAĆ TEREN GDZIE STOJĄ OBECNIE TAKSÓWKI DAWNIEJ DOROŻKI STAWAŁY. TAM MÓGŁBY BYĆ PRZYSZŁY PARKING PODZIEMNY DLA AUT 3 POZIOMOWY (3 POZIOMY POD ZIEMIĄ) NA ZIEMI ŁAWKI , ZERO SAMOCHODÓW I TAKSÓWEK, PARKING DLA ROWERÓW PRZYZIEMNY ( NA PIERWSZYM POZIOMIE POD ZIEMIĄ ZARAZ PRZY WEJŚCIU DO OBIEKTU BUDYNKOWEGO Z KASAMI I PERONAMI - POD CIĄGŁYM NADZOREM KAMER BY NIE KRADLI I BY BYŁY DOWONY KRADZIERZY - NAGRYWANE WIELOMA KAMERAMI) . NA POWIERZCHNI ZIELEŃ KWIATY KRZACZKI. ŁAWKI MOŻE MAŁA FONTANNA BY BYŁO GDZIE WYPOCZĄĆ OCZEKUJĄC NA POJAZD (POCIĄG) . OSOBIŚCIE DODAŁBYM PO PRZECIWNEJ STRONIE DO WIELKIEGO ZEGARA NA ŚCIANIE BUDYNKU GŁÓWNEGO DWORCOWEGO (CZYLI OD STRONY WIADUKTU -WJAZDU NA TO POLE (NIE TAKSÓWEK - WYPOCZYNKU) WIELKĄ TABLICĘ LED STOJĄCĄ W ZANIENIENIE (DASZEK OSŁANIAJĄCY ) TAK BY BYŁO WIDOCZNE - Z INFORMACJAMI CO ZA ILE PRZYJEDZIEI - Z WIELKIMI LITERAMI DLA SŁABOWIDZĄCYCH I BARDZO MOCNYM ŚWIATŁEM. MOŻE JAKAŚ MUZYCZKA PUBLICZNA PO CICHU...

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska