Akt notarialny daje zielone światło do rozpoczęcia prac na dworcu Toruń Główny. Władze Torunia i kolejarze podpisali ten dokument w ostatnich dniach.
Odbiór dworcowych budynków ma się zakończyć jeszcze w tym miesiącu, a w przyszłym będą mogły ruszyć prace modernizacyjne. Teraz spółki kolejowe, które korzystają z obiektów, będą płacić samorządowi za wynajęte pomieszczenia.
Wątpliwa wizytówka
Dzięki modernizacji zmieni się oblicze najważniejszej stacji w naszym mieście. - To miejsce prezentuje się mizernie - mówi Wojciech Wróblewski, emeryt. - Droga na dworzec i jego otoczenie nie są reprezentacyjne. Dla miasta znanego w Europie i na całym świecie to wstyd. Jakiś czas temu, kiedy czekałem na pociąg, widziałem prezydenta Michała Zaleskiego. Odprowadzał kogoś z rodziny. Władze doskonale wiedzą, jak wygląda to miejsce i w jakim jest stanie. Są jakieś plany, żeby je zmienić. Chodzi jednak o to, żeby efekt końcowy wart był wydanych pieniędzy. Trzeba by znaleźć dobrego projektanta, takiego z głową. Po to, żeby Toruń Główny komponował się z zabytkowym charakterem miasta.
Na jakim etapie jest zadanie?
Gotowa jest koncepcja modernizacji, którą przygotowuje biuro projektowe Waw z Włocławka. Na przełomie stycznia i lutego z desek kreślarskich ma zejść projekt budowlany. Następnie wykonawca robót - firma Fijałkowski z Torunia - złoży wniosek o pozwolenie na budowę.
- Roboty budowlane, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będą mogły rozpocząć się już w marcu - zapowiadał na początku tego miesiąc Marcin Maksim, dyrektor magistrackiego wydziału inwestycji i remontów.
Utrudnienia dla pasażerów mogą się pojawić jednak wcześniej. Już wkrótce kasy i poczekalnia zostaną przeniesione do dawnego budynku poczty - między 2. a 3. peronem. Najpierw jednak trzeba tam zrealizować podstawowe prace, np. naprawić przeciekający dach wraz z jego konstrukcją.
Tymczasowy dworzec ma funkcjonować aż do zakończenia robót. A te potrwają do lipca 2015 r.
Więcej o dworcu w Toruniu: Jest wizja dla dworca Toruń Główny
Najwięcej zmian w głównym budynku
Co się tam zmieni? Na każdy peron będą prowadzić schody i windy. Tunel na dworzec z ul. Kujawskiej zostanie przedłużony do Podgórskiej. Będzie wyższy i szerszy. Na 1. oraz 4. peronie powstaną po dwa przeszklone azyle dla pasażerów. Ten drugi zyska też zadaszenie.
Ponadto zniknie przejście przez tory ze szlabanem między 1. a 2. peronem. Zadaszenia doczekają się też przystanki MZK na ul. Kujawskiej. Powstanie tam parking mieszczący 45 rowerów. Dla aut zaplanowano 124 postoje: 110 od Kujawskiej (w tym 29 typy park & ride, dla osób, które dojadą na stację autem i dalej wybiorą się w podróż pociągiem) i 14 przy dworcu.
Wynajmem powierzchni i zarządzaniem dworcem zajmie się miejska spółka Urbitor.
W dawnej poczcie powstaną biura. Najwięcej natomiast zmieni się w głównym budynku. Między tunelem a hallem i pierwszym a drugim piętrem powstaną schody ruchome oraz winda. W piwnicy znajdą się pomieszczenia techniczne, serwerownia, kotłownia i powierzchnie komercyjne.
Tych ostatnich najwięcej będzie na pierwszym i drugim piętrze. Powstaną m.in. przy głównym wejściu na stację, w miejsce kas.
Bilety kupimy zaś w środkowej części. Dalej znajdą się zaś: kawiarnia, restauracja i trzy poczekalnie, w tym jedna dla rodziców z małymi dziećmi. Na kolejnym poziomie zaplanowano poczekalnię dla VIP-ów i powierzchnie komercyjne z przeszklonymi witrynami.
Za modernizację 140-letniego dworca Fijałkowski otrzyma 43,5 mln zł.
Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców