Jesteś świadkiem przemocy domowej? Zgłoś to w te miejsca [lista]

Kamila Pochowska
Kamila Pochowska
Jesteś świadkiem przemocy w rodzinie? Tak możesz pomóc>>>Pixabay
Potrzebujesz pomocy lub jesteś świadkiem przemocy domowej? Chcesz to zgłosić, ale nie wiesz jak? Nie bądź obojętny, zareaguj! Sprawdź, jak możesz pomóc ofiarom przemocy domowej. To należy zrobić w przypadku zagrożenia życia.

Wzrost liczby ofiar przemocy domowej

Pandemia przyczyniła się do drastycznego wzrostu liczby ofiar przemocy domowej. Osoby doświadczające krzywd w wyniku obostrzeń musiały stale przebywać z osobą stosującą wobec nich przemoc. Ofiarą znęcania się może być każdy: dziecko, osoba niepełnosprawna, partner, osoba starsza. Jeśli Tobie lub komuś z Twoich bliskich dzieje się krzywda ze strony członka rodziny, nie wahaj się, zgłoś to! Pamiętaj, prawo jest po Twojej stronie.

Przemoc to intencjonalne działanie lub zaniechanie jednej osoby wobec drugiej, które wykorzystując przewagę sił narusza prawa i dobra osobiste jednostki, powodując cierpienia i szkody ~ tak możemy przeczytać na stronie Pogotowia Dla Ofiar Przemocy W Rodzinie "Niebieska Linia"

Nie bądź obojętny. Zareaguj!

Jeśli jesteś świadkiem przemocy lub czujesz, że czyjeś bezpieczeństwo jest zagrożone, natychmiast wezwij policję. Twoja szybka reakcja może komuś uratować życie! Dzwoniąc pod 112, możesz mieć pewność, że Twoje zgłoszenie zostanie przekazane
odpowiednim służbom bezpieczeństwa. Wybierając numer 997, dodzwonisz się do najbliższego posterunku policji. Pamiętaj, te numery alarmowe są czynne całą dobę! Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa możesz zgłosić telefonicznie lub osobiście na najbliższym posterunku policji. Po zgłoszeniu funkcjonariusze mają obowiązek zając się sprawą.

Zadzwoń na "Niebieską Linię"

Niebieska Linia to Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Placówka zajmuje się pomocą ofiarom oraz przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Niebieska Linia zapewnia pomoc psychologiczną oraz prawną. Poradnia Telefoniczna Niebieskiej Linii działa przez siedem dni w tygodniu, w godzinach od 8 do 20. Konsultanci powiedzą Ci, co możesz zrobić, a także wskażą miejsce i formy pomocy w Twojej okolicy. Infolinia przeznaczona jest dla osób doświadczających przemocy domowej oraz jej świadków. W celu uzyskania pomocy możesz również napisać e-maila do Pogotowia Niebieskiej Linii.

Powiadom miejscowy Ośrodek Pomocy Społecznej

Pomoc Społeczna ma za zadanie pomagać osobom i rodzinom w przezwyciężaniu trudnych sytuacji życiowych, których samodzielnie nie są w stanie pokonać. Kontakt do najbliższego Ośrodka znajdziesz w internecie lub na stronie Urzędu Miasta w Twojej gminie. Po zgłoszeniu niepokojących zachowań pracownicy socjalni odwiedzą rodzinę i przeprowadzą wywiad środowiskowy. Ponadto przygotowują plan pomocy, a także nadzorują efekty podjętych działań. W przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa, pracownicy socjalni powiadamiają odpowiednie organy ścigania.

Zgłoś przemoc w Sądzie Rodzinnym

W przypadku, gdy ofiarą przemocy w rodzinie jest dziecko, należy natychmiast zawiadomić sąd rodzinny. Zawiadomienie możesz złożyć pisemnie lub ustnie. W przypadku uzasadnionego popełnienia przestępstwa, prokuratura wraz z policją ma obowiązek wszcząć postępowanie przygotowawcze.

Aplikacja "Twój Parasol"

Twój parasol jest bezpłatną aplikacją, której zadaniem jest pomoc ofiarom przemocy domowej. Aplikacja umożliwia natychmiastowe otrzymanie pomocy i wsparcia. Daje możliwość szybkiego wybrania telefonu alarmowego, a także umożliwia dostęp do bazy placówek i materiałów edukacyjnych. Aplikacje można pobrać w Sklepie Google, luba na stronie internetowej aplikacji.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie