Możliwość przekształcenia za niewielkie pieniądze mieszkań lokatorskich w wyodrębnioną własność mają spółdzielcy od 1 lipca 2007 roku. Z zapisów ustawy wynika wprawdzie, że procedura ta nie powinna trwać dłużej niż trzy miesiące, ale w praktyce okazało się to niewykonalne. Przede wszystkim dlatego, że spółdzielnie nie miały, a niektóre wciąż nie mają uregulowanych spraw związanych z własnością gruntów.
Ustawa dająca możliwość przekształcenia lokatorskiego M w wyodrębnioną własność obowiązuje tylko do końca tego roku. A nie wszystkie spółdzielnie mieszkaniowe zdążyły w ciągu dwóch i pół roku przenieść prawa własności do mieszkania i kawałka gruntu na swoich członków.
Mniejsze, jak choćby Młodzieżowa Międzyzakładowa Spółdzielnia Mieszkaniowa we Włocławku, dawno uporały się z wnioskami, którymi zostały na początku zasypane. Większe - na przykład Włocławska Spółdzielnia Mieszkaniowa czy Spółdzielnia Mieszkaniowa "Południe" wciąż są na etapie podpisywania kolejnych aktów notarialnych.
W Spółdzielni Mieszkaniowej "Południe" zostało zrealizowanych 1100 wniosków o przekształcenie w wyodrębnioną własność, ale jeszcze 1000 czeka. I wciąż składane są kolejne. Dlaczego procedura związana z przekształceniami trwa tak długo? - Przede wszystkim dlatego, że nie zakończony został jeszcze korzystny dla spółdzielców proces wykupu gruntów od miasta - wyjaśnia prezes Zbigniew Lewandowski.
Wykup jest korzystny, bo odbywa się za pięć procent wartości gruntu. - W przypadku użytkowania wieczystego spółdzielcy co roku ponosiliby opłaty - mówi prezes Lewandowski.
We Włocławskiej Spółdzielni Mieszkaniowej dotychczas 2100 lokatorów przekształciło swoje M w wyodrębnioną własność. - Do załatwienia pozostało nam jeszcze około dwustu wniosków - mówi prezes Mirosław Urbański. - Ale w przypadku gruntów, których własność mamy uregulowaną, przekształcenia odbywają się na bieżąco, to jest w ciągu miesiąca.
W SM "Zazamcze" do załatwienia leży 30 ostatnio złożonych wniosków. Wcześniejsze były realizowane na bieżąco, poza tymi które dotyczyły mieszkań przy ulicy Toruńskiej 69, 71, 73 i Hutniczej 2. Tu procedurę opóźniał proces wywłaszczeniowy związany z wydzielaniem pasa drogowego.
Mieszkańcy, którzy wciąż czekają na podpisanie aktów notarialnych i niepokoją się, czy nie zmienią się zasady wykupu, mogą spać spokojnie. Jest nowa ustawa i po 1 stycznia przekształcenia będą się odbywać na takich samych zasadach jak obecnie. Jedyne novum - to możliwość przekształcenia lokatorskiego M we własnościowe, czego dotychczas obowiązująca ustawa nie przewidywała.