https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jeszcze poczekamy

tekst i fot. karolina rokitnicka
Urząd Marszałkowski konkurs na rewitalizację miast ogłosi dopiero w listopadzie, a nie jak zapowiadano w kwietniu.

W tym roku nie ma więc szans, by dokończyć odnowę golubskiej części miasta.

- Z Urzędu Marszałkowskiego otrzymaliśmy informację, że termin konkursu przesunięto, bo obecnie trwają negocjację z komisja europejską dotyczące kwestii mieszkalnictwa. W listopadzie dopiero rozpocznie się nabór wniosków na rewitalizację. Procedura konkursowa trwa zwykle dwa-trzy miesiące. Jeśli więc do końca roku się zakończy, możemy mówić o sukcesie. Później jeszcze podpisanie umów, organizacja przetargów. Tak więc z pracami ruszymy dopiero w przyszłym roku. To nam znacznie komplikuje plany, bo do rewitalizacji jesteśmy bardzo dobrze przygotowani. Liczyliśmy, że jeszcze w tym roku zaadaptujemy wieżę kościoła na cele turystyczne. Na efekty będziemy musieli trochę poczekać - mówi wiceburmistrz Golubia-Dobrzynia Izabela Lewandowska.

Adaptacja wieży kościoła w Golubiu to tylko jedna z niewielu inwestycji przewidzianych do realizacji w ramach drugiego etapu rewitalizacji starówki. Obiekt jest na tyle ciekawy, że może stać się turystyczną perełką. Wieża ma ponad 42 m wysokości i sześć kondygnacji. Na szczyt prowadzą wąskie schody, miejscami kamienne, miejscami drewniane. Tylko nieliczne odcinki są oświetlone i mają poręcze. Na razie o turystycznym ruchu nie ma więc mowy. A jest co zobaczyć: dwa zabytkowe dzwony, mechanizm zegara, miech organowy i wiele innych. Znaleziono także pozostałości średniowiecznych kołowrotów. Niewykluczone, że uda się je zrekonstruować i staną przy kościele, zachęcając turystów do wejścia na wieżę. Na jej szczycie ma być urządzony taras widokowy, na półpiętrach wystawy tematyczne: ciesielstwa, rzemiosła, ceramiki. Planowane jest też wykonanie makiety miasta. Wszystko w stylowych gablotach. By wieża nadawała się do celów turystycznych trzeba w nią sporo zainwestować. Konieczne jest wykonanie instalacji, monitoringu, nowych, bezpiecznych schodów, konserwacji drewna. Wiadomo, że na wieży jednocześnie będzie mogło przebywać dziesięć osób.

W ramach drugiego etapu rewitalizacji golubskiej starówki planowana jest też wymiana nawierzchni ulic wokół kościoła, odnowa dwóch kamienic, połączenie ulicy Browarowej i Kościelnej z bulwarem, wymiana dachu na kościele ewangelickim. Całość ma kosztować 3,6 mln zł.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska