https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jeździsz kombajnem z nieodpiętym hederem? Zapłacisz mandat

Tomasz Dębowski
Z nieodpiętym hederem nie można jeździć po drogach publicznych
Z nieodpiętym hederem nie można jeździć po drogach publicznych arch.
- Z hederem kombajn może jeździć tylko po polu podczas wykonywania prac. Gdy kombajn wjeżdża na drogę powiatową lub inną, należy heder odpiąć - mówi podkomisarz Paweł Witczak, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kutnie.

Kombajnista może mieć jednak wydaną decyzję administracyjną zarządcy drogi (władze powiatu lub gminy - przyp. red), że w czasie trwania żniw może jeździć z nieodpiętym hederem. Z naszych informacji wynika jednak, że rolnicy z tej możliwości praktycznie nie korzystają. Jeśli takiej decyzji nie ma, rolnik może się liczyć z karą administracyjną np. grzywną. Heder to ta część kombajnu odpowiadająca za ścinanie zboża.

 

- Z hederem kombajn może jeździć tylko po polu podczas wykonywania prac. Gdy kombajn wjeżdża na drogę, należy heder odpiąć - mówi podkomisarz Paweł Witczak, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kutnie.

 

Zazwyczaj hedery są bardzo szerokie, szersze niż sam kombajn i jazda z hederem  po drodze powoduje, że są duże problemy z minięciem się z innymi pojazdami, zwłaszcza na niezbyt szerokich wiejskich drogach.
- Czasami trzeba wjechać prawie do rowu, albo cofać się kilkadziesiąt metrów do jakiegoś zjazdu, bo nie da się przejechać - nie ukrywają zdenerwowania kierowcy.
- To niebezpieczne i stwarza zagrożenie w ruchu drogowym. Można w ten sposób nie tylko uszkodzić czyjś pojazd, ale także doprowadzić do wypadku, w którym poszkodowani mogą zostać ludzie - dodaje Paweł Witczak.
Dlatego heder powinien być odpięty i przewożony w specjalnym, przystosowanym do przewozu wózku. Na terenie powiatu kutnowskiego w tym roku żaden kombajnista nie został jeszcze ukarany.

- Ale mieliśmy jeden przypadek, gdy kombajnista przejeżdżał z nieodpiętym hederem krótki odcinek drogi. Został pouczony - dodaje Witczak.

Źródło: Dziennik Łódzki

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2018-05-31T23:46:09 02:00, Lukar:

A co jeśli wezwana na miejsce policja nie kara kombajnisty mandatem tylko czepia się innego kierowcy ktory ją wezwał bo nie mógł normalnie przejechać drogą? Czy to podchodzi pod nie dopełnienie obowiązków służbowych?

To podchodzi pod donosicielstwo i skur.... Jak się nie umiesz minąć z kombajnem to nie wyjeżdzaj na drogi Kapusiu.

m
mały samochodzik
W powiecie hrubieszowskim, gmina Dołhobyczów kombajniści nagminnie jeżdżą z tymi szerocelnymi hederami po drogach publicznych i są jak święte krowy. Drogi tu są wąskie , na poboczach głębokie rowy i nie ma gdzie uciekać. Spotkanie z takim zawalidrogą to koszmar. Policja nie kontroluje, nie reaguje. Strach się bać!
L
Lukar
A co jeśli wezwana na miejsce policja nie kara kombajnisty mandatem tylko czepia się innego kierowcy ktory ją wezwał bo nie mógł normalnie przejechać drogą? Czy to podchodzi pod nie dopełnienie obowiązków służbowych?
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska