Kilka lat temu brodnicka spółka "Ars Medica" zakupiła w Wichulcu (gmina Bobrowo) parterowy budynek szkoły. Przeznaczenie od początku było niezmienne - zakład opiekuńczo-leczniczy, opieka paliatywna. Pod tym kątem przeprowadzono prace modernizacyjne. Dziś wiemy już, że obiekt w Wichulcu może przyjąć jednorazowo 24 mieszkańców. Pokoje - w połowie - jednoosobowe oraz do zamieszkania w towarzystwie. Całodzienna opieka medyczna - lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci do dyspozycji pacjentów, kuchnia. A także kaplica - miejsce medytacji i modlitwy.
- Idea uczestnictwa w tej inwestycji była prosta: pomóc ludziom starszym, wymagającym stałej opieki pozaszpitalnej. Pomóc im i ich rodzinom. Wiem, że są to nierzadko trudne decyzje, ale tak się nam życie układa, a my, lekarze, opieka medyczna, musimy być na to przygotowani - mówi dr Jerzy Aleksander, szef "Ars Medica".
"Ars Medica" zamierza otworzyć placówkę w Wichulcu od nowego roku. Pozostał miesiąc - czas, aby sprowadzić meble i otworzyć listę chętnych, pierwszych lokatorów zakładu opiekuńczo-leczniczego.
W Brodnicy funkcjonuje podobna placówka, przy ul. Wyspiańskiego - zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy. Gdyby można było przeprowadzić tam modernizację już, w tej chwili, byłoby miejsce dla kilkunastu, przynajmniej, osób. Bardzo możliwe, że Wichulec będzie dla wielu dość interesującą ofertą - 11 km od Brodnicy, wieś, bliskie, leśne krajobrazy, otoczenie Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Może być także w zasięgu mieszkańców powiatu nowomiejskiego i okolicznych.
- Nie jesteśmy ukierunkowani na region, konkretne powiaty. Owszem, kto będzie z bliższej miejscowości, będzie z pewnością bardziej zadowolony. Dla wielu nie ma to jednak żadnego znaczenia skąd przyjeżdża, zczy Śląska - mówi Iwona Rychlicka z "Ars Medica".
Polskie społeczeństwo w sposób nieuchronny starzeje się, a przyrost naturalny maleje. Demografowie prognozują, że przy obecnym przyroście naturalnym, w 2050 roku liczba Polaków może spaść nawet do 33 mln. Ale jednocześnie żyjemy coraz dłużej. W ciągu ostatnich 10 lat długość życia kobiet wzrosła o 3 lata (do 78 lat), a mężczyzn o 4 lata (do 67 lat). Jest oczywiste, że wzrastająca liczba osób w wieku podeszłym, w coraz większym stopniu wymagać będzie fachowej opieki. A trudno wyobrazić sobie, by praktycznie z dnia na dzień, udało się zwiększyć liczbę łóżek i przeszkolonego personelu.
BOGUMIŁ DROGORÓB
***
W kraju i regionie
Działa obecnie 155 zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych. W woj. kujawsko-pomorskim jest 8 takich obiektów, w warmińsko-mazurskiem - także 8.
