W czwartek, 16 lipca w Dzienniku Ustaw została opublikowane nowelizacja rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie podstawy programowej dla liceów ogólnokształcących, techników oraz branżowych szkół II stopnia. To uzupełnienie programu nauczania o przedmiot do wyboru - język łaciński i kultura antyczna w zakresie podstawowym dla liceów i techników.
Zobacz również
Język łaciński i kultura antyczna w podstawie programowej sz...
Sprawdź też:
Czego będzie uczył nowy przedmiot?
Na realizację przedmiotu język łaciński i kultura antyczna w zakresie podstawowym przewidziano jedną godzinę tygodniowo w I klasie.
Według rozporządzenia program będzie obejmował znajomość podstaw języka łacińskiego pozwalającą czytać pod kierunkiem nauczyciela nieskomplikowane, różnorodne formalnie i pochodzące z różnych epok oryginalne teksty łacińskie, znajomość podstawowych faktów dotyczących twórczości wybranych, ważnych autorów piszących po łacinie, świadomość relacji pomiędzy językami używanymi w Europie i wykorzystywanymi przez nie alfabetami czy rozumienie dziedzictwa antyku grecko-rzymskiego jako ideowego i materialnego fundamentu cywilizacji zachodniej i kultury polskiej.
Dyrektorzy szkół będą decydowali o tym, który przedmiot do wyboru spośród plastyki, muzyki, filozofii i łaciny będzie realizowany w szkole. Proponowana podstawa programowa zaleca kształcenie przede wszystkim umiejętności, a nie przekazywanie wiedzy o języku i jego strukturze gramatycznej.
Nauczyciel płakał, jak poprawiał [ZDJĘCIA Z KLASÓWEK]
- Celem zajęć jest pokazanie uczniom oddziaływania języka łacińskiego oraz kultury grecko-rzymskiego antyku na języki i kulturę europejską wieków późniejszych. Podstawa programowa ma przede wszystkim dać nauczycielom szansę wykształcenia wśród uczniów przekonania z jednej strony o doniosłości, z drugiej – o atrakcyjności tych humanistycznych zagadnień - wyjaśnia Anna Ostrowska, rzecznik prasowy MEN.
Sprawdź też:
Język łaciński będzie funkcjonował w nowym roku szkolnym m.in. w V Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu.
- W mim odczuciu warto wprowadzać ten przedmiot w szkołach, ponieważ daje on duże możliwości rozumienia naszego języka i naszej kultury. Wyobrażam sobie, że przez tak krótki czas nauki akcentowana będzie przede wszystkim kultura antyczna czy rozumienie sentencji, ponieważ rok na naukę języka to zbyt krótko. Chodzi o to, by uczniowie zaczerpnęli podstawy i mieli szansę zrozumieć również to skąd pochodzi wiele naszych słów i by zakorzenić w nich podstawy kultury antycznej - mówi Magdalena Szymańska, nauczycielka języka łacińskiego w V Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu.
W których zawodach przydaje się łacina? Sprawdź:
Język łaciński i kultura antyczna w podstawie programowej sz...
Rozporządzenie wchodzi w życie 1 września 2020 r.
Zobacz też:
Ranking PERSPEKTYW 2020: Najlepsze licea w Poznaniu. Oto TOP 15 szkół!
Sprawdź też:
