Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Języki na wakacjach

(mag, ach)
Masz kłopoty z nauką języka? W ciągu roku brakuje na to czasu? Lato się zbliża, więc najlepiej pojechać na obóz. Nie trzeba wcale wydawać majątku. W końcu języka obcego można też uczyć się w kraju.

     Jeśli ktoś chce zaszaleć, a rodzice mają wypchany portfel, może oczywiście zafundować sobie naukę w Wielkiej Brytanii na przykład. Niestety, taka dwutygodniowa pożyteczna przyjemność kosztuje ponad 4 tysiące złotych. Nie jest więc to propozycja, po którą sięgniemy bez zastanowienia.
     Inaczej przedstawia się sprawa z obozami w Polsce. Cena takich wyjazdów zaczyna się mniej więcej od tysiąca złotych, choć są oczywiście droższe. Wszystko zależy nie tylko od programu, ale też od komfortu ośrodka i samej miejscowości. Można się bowiem uczyć języka obcego w Jastrzębiej Górze, a można nad jeziorem w środku lasu.
     Tysiąc złotych to oczywiście też nie mało, ale są to ceny porównywalne do kosztów, jakie poniesiemy, płacąc za każdy inny obóz. A tu mamy przecież prawie dwa tygodnie z językiem obcym.
     Dla każdego coś
     
Najwcześniej wyjechać możemy pod koniec czerwca - to informacja dla tych, którzy chcą się uczyć tuż po rozdaniu świadectw. Firmy proponują jednak terminy przez całe lato. Każdy znajdzie odpowiednią dla siebie grupę wiekową. Obozowicze powinni jednak mieć co najmniej 10 lat - takie bowiem najczęściej pojawiają się oferty. Propozycje dla siedmiolatków są rzadkością i mają nieco inny program. Bardziej są nastawione na zabawę niż na naukę.
     Starsi natomiast uczą się w grupach od piętnastu lub od trzynastu lat aż do pełnoletności. Również nastolatki nie zajmują się tylko wkuwaniem - na naukę muszą poświęcić od dwóch i pół do pięciu godzin dziennie (w zależności od oferty). Reszta to rozrywka - gry, zabawy, zwiedzanie, wycieczki do pobliskich, interesujących miejsc, dyskoteki i ogniska. Niektóre obozy mają też dodatkowy profil: oprócz języka można tam grać w tenisa, jeździć konno lub ćwiczyć karate.
     Będą testy
     
Należy się przygotować, że w pierwszym dniu nauki lektorzy sprawdzą umiejętności uczniów - przeprowadzą testy i podzielą uczestników na grupy w zależności od stopnia zaawansowania. Oczywiście, nie chodzi o to, by stresować obozowiczów, a o to, by każdy uczył się w warunkach jak najbardziej dla siebie odpowiednich.
     Uwaga!
     
Na co należy zwrócić uwagę wybierając ofertę?
     Otóż zawsze trzeba sprawdzić, czy obóz został zgłoszony do kuratorium, a program uzyskał akceptację. Warto też uważnie przeczytać umowę - czy w cenę został wliczony dojazd, nocleg i wyżywienie. W przypadku obozów krajowych "niepełna" cena zdarza się rzadziej, w przypadku zagranicznych - jest niestety bardzo powszechna...
     Oczywiście, najlepiej, jeśli ktoś z naszych znajomych korzystał już usług danej firmy. Nie zawsze jednak tak się składa. Jeśli więc cokolwiek wzbudzi naszą wątpliwość - nie wstydźmy się pytać, prosić o dokumenty i sprawdzać.
     **

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska