https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Joanna Bala: Rolnicy zwracają coraz większą uwagę na bezpieczeństwo pracy

DM
materiały prasowe
Tegoroczny Plebiscyt Mistrzowie Agro zbliża się do końca i choć na Mazowszu został przeprowadzony po raz pierwszy to partner akcji - Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – od lat wspiera i promuje właścicieli najbezpieczniejszych gospodarstw rolnych w kraju. Przestrzeganie zasad BHP to także ważny element Plebiscytu, brany pod uwagę przy ocenie kandydatów pretendujących do tytułu Mistrza AGRO.

O bezpieczeństwie pracy w rolnictwie i działaniach prewencyjnych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rozmawiamy z Dyrektorem Oddziału Regionalnego KRUS w Warszawie Joanną Balą.

- Pani Dyrektor Plebiscyt Mistrzowie Agro odbył się na Mazowszu po raz pierwszy, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaś już po raz siedemnasty zorganizowała w tym roku Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. Na czym polega ten Konkurs i jak wyglądał jego przebieg na Mazowszu?

- Bardzo się cieszę, że w tym roku po raz pierwszy KRUS jest partnerem Plebiscytu Mistrzowie Agro. Na etapie wojewódzkim zgłosiliśmy w poszczególnych kategoriach 577 uczestników. Jeśli chodzi o Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne jest to jedno z najważniejszych działań prewencyjnych KRUS. Organizowany jest nieprzerwanie od 2003 roku, a jego popularność wciąż jest imponująca. W 2019 roku wzięły w nim udział 1153 gospodarstwa rolne, w tym 168 z województwa mazowieckiego. Celem Konkursu jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym. Podczas wizytacji Komisje konkursowe sprawdzają czy rolnicy w praktyce stosują je w swoich gospodarstwach rolnych. I tak przy ocenie brane są pod uwagę przede wszystkim: organizacja obejścia i podwórza gospodarstwa; ład i porządek w obrębie podwórza, zabudowań i stanowisk pracy; stan techniczny budynków inwentarskich i gospodarczych; stan techniczny maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w gospodarstwie rolnym; warunki bytowania i obsługi zwierząt gospodarskich; wyposażenie w ubrania robocze i środki ochrony osobistej; przechowywanie środków ochrony roślin i innych substancji niebezpiecznych; estetyka gospodarstw; zastosowane rozwiązania organizacyjne, technologiczne wpływające na bezpieczeństwo osób pracujących i przebywających
w gospodarstwie rolnym.

Zwycięzcami tegorocznego Konkursu zostali Anna i Mariusz Chrzanowscy z Nowego Chodnowa w województwie łódzkim, natomiast laureaci z województwa mazowieckiego, Państwo Grażyna i Leszek Bobrowscy z Wólki Kurdybanowskiej zajęli trzecie miejsce ex aequo z gospodarzami z województwa warmińsko-mazurskiego.
Siłą tego konkursu jest również jego trzyetapowy charakter. Najpierw spotykamy się z rolnikami
na etapie regionalnym, następnie wojewódzkim, a na końcu centralnym. Daje to okazję do wielu rozmów z właścicielami gospodarstw, a przede wszystkim do przekazania zaleceń prewencyjnych, których zastosowanie zwiększa bezpieczeństwo pracy w tych gospodarstwach.

To, co zauważyłam w przebiegu tegorocznego konkursu na Mazowszu to fakt, iż rolnicy zwracają coraz większą uwagę na bezpieczeństwo pracy oraz korzystają z nowoczesnych maszyn i urządzeń rolniczych. Coraz częściej także modernizują swoje gospodarstwa tworząc udogodnienia dla poprawy dobrostanu zwierząt, monitoring oraz dodatkowe wjazdy dla maszyn rolniczych. Dało się zauważyć również, że uczestnicy konkursu w większym stopniu starają się oddzielać część produkcyjną gospodarstwa od części rekreacyjnej.

- Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne to nie jedyne działanie prewencyjne KRUS o tak wielkim zasięgu. Jest jeszcze Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci

- Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci „Bezpieczni e na Wsi” skierowany jest do uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich. W tym roku przebiegał pod hasłem: „Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje a dziecko obserwuje” w celu zwrócenia szczególnej uwagi na zagrożenia wypadkowe związane z użytkowaniem maszyn i urządzeń rolniczych. Do tegorocznej edycji przystąpiło aż 49 574 uczniów klas 0-3 i 4-8 z 3 597 szkół podstawowych. Jestem zatem niezmiernie dumna, że spośród tej ogromnej liczby prac Centralna Komisja Konkursowa wybrała pracę Roksany Błędowskiej z ZPO w Kazanowie w woj. mazowieckim, przyznając jej II miejsce w konkursie w I grupie wiekowej (klasy 0-3).

- Czy te i inne działania prewencyjne KRUS przynoszą efekty? Jak wyglądają statystyki wypadków
w rolnictwie, w tym statystyki na terenie województwa mazowieckiego?

- Oczywiście. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego odnotowała w ciągu ostatnich 25 lat ponad czterokrotne zmniejszenie liczby zgłaszanych wypadków i wypłaconych z tego tytułu odszkodowań.

Należy podkreślić, że rolnictwo ma specyficzne środowisko pracy. Charakteryzuje je zmienność wykonywanych czynności, ich duża uciążliwość dla organizmu człowieka, szczególnie w czasie okresowego natężenia prac. Do tego dochodzą zmienne warunki atmosferyczne podczas wykonywania pracy. To wszystko wskazuje na stosunkowo duże ryzyko wypadków.

Jeśli chodzi o najnowsze statystyki to w I półroczu 2019 roku do placówek terenowych i oddziałów regionalnych KRUS zgłoszono 6 732 zdarzenia wypadkowe, o 1 036 (13,3%) mniej niż w I półroczu roku poprzedniego. Wypłacono jednorazowe odszkodowania z tytułu 23 wypadków śmiertelnych, a u 9 osób stwierdzono niezdolność do samodzielnej egzystencji wskutek wypadku przy pracy rolniczej. Liczba wypadków powodujących wypłatę odszkodowań zmniejszyła się w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku o 641 (9,9%). Liczba wypadków śmiertelnych zmalała o 18 (43,9%).

Jeżeli zaś chodzi o województwo mazowieckie to w I półroczu 2019 r. OR KRUS w Warszawie odnotował 821 wypadków przy pracy rolnicze oraz 2 wypadki śmiertelne. Na tle innych oddziałów Kasy można stwierdzić, że liczba ta jest wysoka, należy jednak pamiętać, że oddział warszawski, obok oddziału lubelskiego, obsługuje największą liczbę ubezpieczonych w Kasie. Oczywiście dążymy do tego, żeby wypadków w rolnictwie było jak najmniej, a nawet żeby nie było ich w ogóle. Żadna liczba wypadków nie jest dla nas satysfakcjonująca. Dlatego też jako oddział regionalny Kasy współuczestniczymy w działaniach podejmowanych w ramach wdrożenia Strategii Wizji Zero w sektorze rolniczym w Polsce. Strategia ta opiera się na przekonaniu, że wypadki przy pracy i choroby zawodowe można wyeliminować, jeśli zastosuje się odpowiednią strategię prewencji. Popularyzacja założeń SWZ pozwoli podkreślić także wagę działań prewencyjnych KRUS, również tych będących udziałem oddziału regionalnego Kasy w Warszawie, a także przyczyni się do wzmocnienia wizerunku Kasy w tym obszarze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tadeusz

Rolnicy też mają swoje prawa, oczywiście! brawo! Ja też pilnuje, żeby wypłacane mi odszkodowania (oby jak najmniej, ale zdaża się niestety..) byly sprawiedliwe. Mam znajoma firme jak fundusz odszkodowan komunikacyjnych , polisa plus, gdzie w przeciagu 7 dni sa w stanie stwierdzic ile mi sie nalezy i wypłacic kwote . Swiadomosc ludzi nadal jest mała, a powinni wiedziec ze mają takie prawo jak poddac pod wątpliwość decyzje towarzystwa ubezpieczeniowego.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska