
Aż trudno uwierzyć, że Oddział Bydgoski Stowarzyszenia Elektryków Polskich obchodzi 80-lecie swojego istnienia. Uroczysta gala odbędzie się w najbliższy poniedziałek w Operze Nova.
Jak piszą Józef Owczarek i Włodzimierz Sobecki w książce "Elektryka bydgoska. 80 lat SEP" działalność stowarzyszenia w okresie międzywojennym była bardzo ściśle związana z budową i rozwojem polskiego przemysłu elektrotechnicznego i innych obiektów gospodarczych regionu bydgoskiego. W stowarzyszeniu skupili się inżynierowie elektrycy z doświadczeniem nabytym w poważnych firmach niemieckich. Bardzo szybko uruchomili w Bydgoszczy firmy przemysłu elektrotechnicznego. Następnie te przedsiębiorstwa rozbudowywały się lub przenosiły na inne tereny, często na południe Polski, bliżej surowców. Wśród najważniejszych firm, które powstały w tym okresie były: Kabel Polski Towarzystwo Akcyjne (jedyny zakład produkujący kable w przedwojennej Polsce), Fabryka Aparatów Elektrycznych inż. S. Ciszewski, Fabryka Żarówek i Lamp Elektrycznych "Ampol" - amerykańsko-polskiego Towarzystwa Akcyjnego oraz Wielkopolskie Towarzystwo Elektryczne SA.
Jubileusz w operze
9 czerwca uroczystości 80-lecia istnienia Oddziału Bydgoskiego SEP w Operze Nova rozpoczną się o godz. 12. Odznaczenia otrzyma 34 zasłużonych działaczy SEP. Będą okolicznościowe przemówienia i koncert zespołu "Eljazz".
Plany na przyszłość? - Zamierzamy kontynuować naszą działalność. Przede wszystkim nadal będziemy prowadzić kursy kwalifikacyjne na uprawnienia eksploatacyjne i nadzoru w zawodzie elektryk, a także egzaminy z zagadnień cieplnych i gazowych - mówi Ryszard Majewski, sekretarz oddziału SEP.
