Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Justyna i Paweł z Włocławka finalistami Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Polskim i Europejskim Rynku Pracy

erka
Paweł, Joanna Żuchowicz -Kwiatkowska i Justyna - uczniowie i nauczycielka z "Ekonomika"
Paweł, Joanna Żuchowicz -Kwiatkowska i Justyna - uczniowie i nauczycielka z "Ekonomika" Wojciech Alabrudziński
Justyna Barczak i Paweł Ostrowski z Zespołu Szkół Ekonomicznych we Włocławku są finalistami Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Polskim i Europejskim Rynku Pracy.

Finał IV edycji olimpiady odbył się w Białymstoku. Justyna wzięła w nim udział już po raz drugi. - To otwarta na wiedzę uczennica, tegoroczna maturzystka - mówi Joanna Żuchowicz-Kwiatkowska, nauczycielka z "Ekonomika", która przygotowała uczniów do tego przedsięwzięcia. Olimpiada miała charakter interdyscyplinarny, jej ideą było pogłębianie wiadomości i umiejętności zrozumienia mechanizmów, jakie kierują polskim i europejskim rynkiem pracy. - Zwracano także uwagę na doskonalenie umiejętności poruszania się na tym rynku z uwzględnieniem jego zmienności i konkurencyjności - mówi Joanna Żuchowicz-Kwiatkowska.Tak Justyna, jak i Paweł, również tegoroczny maturzysta z "Ekonomika", musieli wykazać się dużą znajomością prawa pracy oraz na przykład znajomością zawodów deficytowych oraz zapewniających pracę.

Zobacz także: Młodzi matematycy z regionu wzięli udział w konkursie Kangur [zdjęcia]

Mieli linki do materiałów

Uczniowie przygotowywali się do olimpiady od października. Wiele pracowali w internecie. Organizatorzy zamieszczali w sieci linki do materiałów,z którymi zapoznawali się . Dotyczyły one m.in. zapobieganiu wykluczeniu społecznemu, pogłębianiu wiedzy na temat strefy euro, popularyzacji wiedzy o systemach kształcenia zawodowego w różnych krajach. - Olimpiada była dla naszych maturzystów okazją do uzupełnienia realizowanego w szkołach programu - mówi Joanna Żuchowicz-Kwiatkowska. - Pomogła także w rozwijaniu zainteresowań uczniów w zakresie wykraczającym poza ścisłe ramy programowe wiedzy o polskim i europejskim rynku pracy.

Olimpiada zorganizowana była jako trójstopniowe interdyscyplinarne zawody o zasięgu ogólnopolskim. Zawody pierwszego i drugiego stopnia (szkolne i okręgowe) odbywały się w formie testu on line. Zawody trzeciego stopnia przeprowadzane zostały w dwóch częściach: część pierwsza polegała na rozwiązaniu testu pisemnego w tradycyjnej formie, składającego się z 30 zadań zamkniętych wielokrotnego wyboru z zakresu programu Olimpiady, część druga polegała na udzieleniu przed komisją odpowiedzi ustnych na pytania problemowe. Justyna odpowiadała na przykład na pytanie, jak jest różnica między umową pracy a umową tzw. śmieciową" - to aktualny temat.

W etapie finałowym do testu przystąpiło 100 najlepszych uczniów z całej Polski. Do ścisłego finału weszło 20 najlepszych uczestników, w tym dwoje uczniów "Ekonomika". Honorowy patronat nad olimpiadą objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska