https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Już czas zarabiać na solankach

Rozmawiała Maryla Rzeszut
Krzysztof Schroeder ma 53 lata. Tytuł doktora  zdobył na Wydziale Technologii i Mechanizacji  Odlewnictwa Akademii Górniczo-Hutniczej w  Krakowie. Wykładowca w Grudziądzkiej Szkole  Wyższej, doradca Polskiej Agencji Rozwoju  Przedsiębiorczości i Ośrodka Innowacji NOT w  Grudziądzu. W ostatnich wyborach był  kandydatem Samoobrony do fotela prezydenta  Grudziądza.
Krzysztof Schroeder ma 53 lata. Tytuł doktora zdobył na Wydziale Technologii i Mechanizacji Odlewnictwa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wykładowca w Grudziądzkiej Szkole Wyższej, doradca Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Ośrodka Innowacji NOT w Grudziądzu. W ostatnich wyborach był kandydatem Samoobrony do fotela prezydenta Grudziądza. Piotr Bilski
Rozmowa z KRZYSZTOFEM SCHROEDEREM, nowym prezesem Geotermii Marusza

- Jest pan dyrektorem departamentu infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego. Porzuci pan to stanowisko, by pokierować Geotermią?

- Nie można łączyć tych funkcji, więc zajmę się Geotermią. Zawsze interesowało mnie wykorzystanie wód termalnych pod Grudziądzem. Można je stosować do celów leczniczych i rekreacyjnych, ale także w energetyce. Obie te sfery nie muszą się wykluczać. Teraz pobierana jest gorąca solanka z głębokości około 1600 m. Uważam, że warto wykonać nowe odwierty, do głębokości 3.000 m, gdzie są gorące źródła wód o temperaturze 80-90 stopni Celsjusza i z nich czerpać energię do ogrzewania budynków. Całe niemal Pyrzyce w województwie zachodniopomorskim ogrzewane są z ciepłowni geotermalnej. To się sprawdza.

- A co z rozbudową ośrodka leczniczego? Miała powstać tężnia i basen odkryty...

- I powstaną. Z tej linii rozwoju ośrodka nie zejdziemy. Nadal rozwijana będzie sfera lecznicza i rehabilitacyjna oraz część SPA. Jednak najpierw przeanalizujemy całe przedsięwzięcie od strony finansowej. Na razie do Geotermii trzeba dokładać. Wspaniale, że miasto wybudowało obiekty za 10 mln zł. Widzimy, jak można wykorzystać solanki. Jeśli jednak Geotermia nie zarabia, to przynajmniej niech wychodzi na zero... Najważniejszą teraz sprawą jest, by nie powiększać deficytu.

- Skąd zatem weźmie pan pieniądze na rozbudowę ośrodka balneologii, a zwłaszcza na sieć ogrzewania geotermalnego?

- Pilnie należy poszukać inwestorów zewnętrznych i jak najszybciej złożyć w Urzędzie Marszałkowskim projekt o dofinansowanie z Unii Europejskiej. Jeśli na przeszkodzie w zdobyciu unijnych pieniędzy będą dwaj prywatni udziałowcy Geotermii, szybko swoje udziały sprzedadzą. Ponad 90 proc. udziałów ma miasto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
pinokio
Znajda im dobre posadki ty sie juz nie martw
s
solek
temat stary ale jary- co z ta upadłością???
(Anonimowy)
Niech Pan pokaże,że można pozyskiwać na ten cel pieniądze, a nie tylko domagać sie ich z UM i z rozmachem wydawać, jak robił to poprzednik, zabrakło kasy do wydawania, złozył rezygnacje i bujajcie sie dalej sami. Swoją drogą kosztowne te solanki 1,6 mln miesięcznie???chyba pomyłka w gazecie.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska