To będzie 18. inscenizacja wielkiej bitwy, jaką król Łokietek stoczył z Zakonem w 1331 roku.
Fryzjer i magazynier - oni znajdą pracę. Ale firmy szukają też innych pracowników, choćby sprzedawcę, czy stolarza
Różne inscenizacje i rekonstrukcje stały się w ostatnich latach niezwykle popularne. Sięgamy do historii z lat niezbyt odległych, wydarzeń, które pamięta jeszcze obecne pokolenie, choćby z czasów wojny. Ale sięgamy też głębiej, bo nasza historia obfitowała na przestrzeni dziejów w wiele dramatycznych wydarzeń.
Tak więc tych rekonstrukcji jest sporo. Przypomnijmy tylko Sejmiki Szlacheckie, organizowane w Radziejowie, odtwarzające burzliwe obrady kujawskiej szlachty w XVII i XVIII wieku, czy choćby Jarmarki Królewskie. Ostatnio Radziejowski Dom Kultury, który jest organizatorem takich inscenizacji, sięgnął znacznie głębiej, bo epoki wczesnych Słowian i zaprosił nas na Święto Kupały.
Ale najdłuższą tradycję w naszym regionie w kultywowaniu i odtwarzaniu historii mają Płowce. Przed osiemnastu laty po raz pierwszy oglądaliśmy inscenizację znanej każdemu uczniowi z lekcji historii bitwy z Krzyżakami. Inscenizację wymyślił Zygmunt Kwiatkowski, ówczesny kasztelan na Golubiu-Dobrzyniu i "zapłodnił" tym pomysłem władze powiatu i gminy.
Początek był nader skromny. Do rangi anegdoty wyrósł fakt, że jedna z bitew trwała tak krótko, ku ubolewaniu widzów, że organizatorzy kazali ją powtórzyć dla nich jeszcze raz.
Dziś to już zupełnie inne wydarzenie. Dlaczego wciąż się je organizuje? - Chodzi o to, żeby wydarzenie to, może nie na miarę Grunwaldu, ale jednak doniosłe w naszej historii, pokazać możliwie najlepiej - twierdzi Marek Szuszman, wójt gminy Radziejów. - Zachować dla potomności, dla samej frajdy dzieci i młodzieży, którym historię ojczystą trzeba od czasu do czasu przypominać, wreszcie dla lokalnych interesów, choćby rozwoju turystyki w naszym regionie.
W tym roku inscenizacja bitwy pod Płowcami zorganizowana zostanie po raz osiemnasty. To ogromne widowisko z udziałem wielotysięcznej widowni, wymagające starannego przygotowania. Inscenizacja z udziałem kilkunastu drużyn rycerskich, opatrzona ciekawym historycznym komentarzem, ilustrowaną muzyką z epoki. Opowiada o tym, jak Łokietek walczył o polski tron, jak zjednoczył rozbity na dzielnice kraj, jak został koronowany w Krakowie i jak pokonał Krzyżaków pod Płowcami.
Tak jak w poprzednich latach, tak i w tym roku wydarzenie to nie ograniczy się tylko do inscenizacji samej bitwy. Będzie dużo imprez towarzyszących. Koncerty, konkursy dla dzieci, n koniec zabawa taneczne. Inscenizację i festyn poprzedzi msza. Wszystko zaplanowano na niedzielę 25 bm.
Wiemy ile osób zginęło w powodzi
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Tak dziś wygląda dyrektorka szkoły z "Rancza". Dla Ewy Kuryło czas się zatrzymał
- Gwiazda TVN była królową salonów. Teraz wygląda jak uboga szara myszka!
- Tak Allan walczy o uznanie zamożnego teścia. Wszyscy patrzyli na jego smerfne butki
- Zapytaliśmy Zenka o zakupy w dyskoncie! Wił się przed kamerą, zdemaskował Danutę