(2009 – 1635 tys., 2010 – 1690 tys.), w tym przede wszystkim kraje członkowskie Unii Europejskiej (2009 – 1570 tys., 2010 – 1615 tys.). Pośród nich zaś krajami, w których przebywa najwięcej Polaków są: Wielka Brytania (2010 – 560 tys.), Niemcy (2010 – 455 tys.), Irlandia (2010 – 125 tys.) oraz Belgia, Holandia i Luksemburg (2010 – 108 tys.). Nadal kraj opuszczają młodzi ludzie licząc na poprawę swojej sytuacji życiowej. Część osób decyduje się na migrację i wyjeżdża do członków rodziny, którzy zdecydowali się na wyjazd wcześniej.
Polacy emigrują na potęgę
Rozprzestrzeniający się kryzys ekonomiczny prowadzi do migracji Polaków wewnątrz Unii Europejskiej. Na przykład zła sytuacja gospodarcza Hiszpanii, wzrost bezrobocia wśród jej mieszkańców spowodowały spadek liczby przebywających tam obywateli Polski (2009 – 84 tys., 2010 – 50 tys.), zatrudnionych dotychczas w branżach najbardziej dotkniętych kryzysem jak hotelarstwo czy budownictwo. Nie wracają oni jednak do Polski, tylko wyjeżdżają do innych państw UE, jak choćby Belgii, Francji czy Szwecji.
- PKPP Lewiatan od dłuższego czasu sygnalizuje, iż bierna postawa wobec tak znacznego rozmiaru zjawiska migracji może w dłuższej perspektywie negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie krajowego rynku pracy. Polscy pracodawcy od kilku lat zmagają się z niedoborem pracowników. To stanowi zagrożenie dla rozwoju ich przedsiębiorstw. Przy tak wysokim wskaźniku emigrujących pracowników, polskiej gospodarce potrzebna jest zdecydowana oraz ukierunkowana polityka migracyjna. Jedną z proponowanych koncepcji pozostaje wprowadzenie bardziej przyjaznego programu imigracyjnego, który przyciągnąłby wysoko wykwalifikowanych pracowników z państw trzecich.
Przeczytaj: Zarobki za granicą 2011. Pracodawcy z atrakcyjnych krajów oferują atrakcyjne stawki. Jakie?
Poza tym w Komisji Europejskiej trwają prace nad dyrektywą ułatwiającą przenoszenie pracowników w ramach korporacji wielonarodowych, której implementacja stanowiłaby odpowiedź na aktualne zapotrzebowanie rynku bez groźby powstawania niedoborów siły roboczej w poszczególnych krajach. Obie koncepcje należą do priorytetów biznesu przygotowanych przez PKPP Lewiatan na czas polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej – dodaje Monika Zakrzewska.
źródło: informacja prasowa (oprac. hej)
