MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Już troje podejrzanych w sprawie dotyczącej spółki deweloperskiej w Bydgoszczy

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Klienci spółki deweloperskiej w Bydgoszczy od lat nie mogą się doczekać, aż będą mogli zamieszkać w kupionych mieszkaniach. W toku są dwa postępowania karne i upadłościowe firmy, która wznosiła bloki.
Klienci spółki deweloperskiej w Bydgoszczy od lat nie mogą się doczekać, aż będą mogli zamieszkać w kupionych mieszkaniach. W toku są dwa postępowania karne i upadłościowe firmy, która wznosiła bloki. Dariusz Bloch
Postępowanie dotyczące przestępstw zarzucanych szefowi spółki, która budowała osiedle Bydgoskich Olimpijczyków, zostało przedłużone do lutego przyszłego roku. Prokurator postawił zarzuty kolejnym osobom. Kilkudziesięciu klientów zapłaciło za mieszkania, do których nie mają wstępu.

Zobacz wideo: Bydgoscy i toruńscy policjanci ścigali uciekającego kierowcę

od 16 lat

Jarosław G., były szef spółki Dom M4, która wznosiła nowe osiedle bloków w bydgoskim Fordonie, ma już postawionych 37 zarzutów. Prokurator nadzorujący postępowanie w tej sprawie, rozszerzył spektrum czynów zarzucanych biznesmenowi w stosunku do stanu śledztwa sprzed kilku tygodni.

To Cię może też zainteresować

Sprawa dotyczy - mówiąc ogólnie - działania na szkodę spółek deweloperskich działających w Bydgoszczy. Poza tymi zarzutami G. postawiono również zarzuty przywłaszczenia mienia. To też podrabianie dokumentów. Równolegle trwa inne postępowanie, w którym występuje G., a które również było nadzorowane przez tę samą bydgoską prokuraturę, zostało w połowie roku przeniesione do Torunia (w związku z przejściem prokuratora do innej jednostki). Dotyczy ono również wspólnika G.

Postępowanie upadłościowe

- Na razie są przedstawione zarzuty związane z wyłudzeniem kredytów na inwestycje - wyjaśnia prokurator. Sprawa ma charakter rozwojowy, a zarzutów, które do tej pory zostały postawione Jarosławowi G., jest już około 30. To między innymi podrabianie i poświadczanie nieprawdy w dokumentach.

Zarzuty postawiono również Aleksandrze G., córce biznesmena, jak i Romanowi D., wspólnikowi Jarosława G. Mężczyzna jest podejrzany o popełnienie jednego czynu. Chodziło, jak wyjaśnia Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy, o pomoc w fałszowaniu dokumentów, co w efekcie miało doprowadzić do "niekorzystnego rozporządzenia mieniem spółki Dom M4". Podrobione dokumenty miały, m.in. zostać przedstawione w sądzie w procesie i wpłynąć na wydany przez niego nakaz zapłaty.

Kontaktowaliśmy się z adwokatem Jarosława G. Prawnik zaznaczał, że jego klient musi najpierw wyrazić wolę rozmowy z mediami.

Oprócz postępowań karnych w toku jest również sprawa upadłości spółki Dom M4, która wznosiła bloki w Fordonie. Sąd Okręgowy w Bydgoszczy 10 sierpnia uchylił orzeczenie, jakie wcześniej zapadło w sądzie rejonowym. Chodziło o decyzję z 13 kwietni tego roku, kiedy to umorzone zostało postępowanie dotyczące upadłości ugodowej spółki Dom M4.

- Postępowanie zostało przedłużone do lutego 2023 roku - mówi prok. Agnieszka Adamska-Okońska, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy.

- Ostatnie orzeczenie, którym sprawa zostaje skierowana do ponownego rozpatrzenia, daje nam nadzieję, że jeszcze odzyskamy mieszkania, za które zapłaciliśmy już lata temu - mówi jedna z klientów spółki, która wznosiła bloki na Osiedlu Bydgoskich Olimpijczyków w Fordonie.

Chodzi o kilkudziesięciu klientów, którzy od 2014 roku wpłacali pieniądze na budowę mieszkań na nowym osiedlu, a do tej pory (w większości) nie dostali kluczy do swoich lokali. Sierpniowa decyzja sądu otwiera drogę do zawarcia porozumienia i ogłoszenia tzw. upadłości układowej. Klienci będą musieli wprawdzie dopłacić do swoich mieszkań, ale przynajmniej inwestycja będzie mogła zostać ukończona. W przypadku upadłości zwykłej szanse na to byłyby nikłe, a cały pozostały majątek wróciłby do dłużnika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska