Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już wiemy: nowy most w Toruniu nie szkodzi środowisku

WG
Budowa mostu w Toruniu nie ma znaczącego wpływu na dolinę Wisły, a w szczególności na jej środowisko przyrodnicze
Budowa mostu w Toruniu nie ma znaczącego wpływu na dolinę Wisły, a w szczególności na jej środowisko przyrodnicze KMARK53/mmtorun.pl
Naukowcy zaprezentowali pierwsze wnioski oraz wyniki badań dotyczące wpływu budowy mostu drogowego na dolinę Wisły. Są pozytywne.

Naukowcy zaprezentowali wstępne wyniki badań w piątek podczas spotkania w siedzibie Miejskiego Zarządu Dróg. Od półtora roku prowadzą je naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Nadzór jest prowadzony równolegle z pracami budowlanymi, co pozwala na uzyskanie unikalnych wyników i obserwacji.

- Już na tym etapie można stwierdzić, że budowa przeprawy nie ma znaczącego wpływu na dolinę Wisły, a w szczególności na jej środowisko przyrodnicze - mówi Wiesław Tomaszewski, który koordynuje mostowe projekty badawcze.

Do takich wniosków doszedł zespół naukowców z UMK: prof. Andrzej Przystalski, dr Krzysztof Kasprzyk i dr Tomasz Brauze. Naukowcy badają stan wybranych gatunków zwierząt doliny Wisły w placu budowy. Wyniki po pierwszym pełnym roku obserwacji wskazują na brak znaczącego wpływu projektu mostowego na faunę.

Czytaj także: Koniec demokracji? Michał Zaleski chce likwidacji stowarzyszenia "Toruń bez hałasu"

Prof. Przystalski wyjaśnia: - Plac budowy, z obszernym placem montażowym przęseł, zajął pewną przestrzeń prawego brzegu. Przy czym w uzgodnieniu z przyrodnikami został ograniczony obszar zajęcia starorzeczy, czyli zbiorników wodnych będących miejscami bytowania i rozwoju płazów.

W rejonie budowy rozwieszono ok. 300 skrzynek lęgowych dla ptaków, których zasiedlenie jest przedmiotem badań ornitologów. Na podstawie dotychczasowych badań nie zaobserwowano, aby prowadzone prace budowlane ograniczały żerowanie, odpoczywanie oraz przemieszczanie się ptaków na obszarze doliny Wisły.

Badacze z UKW - pod kierownictwem prof. Zygmunta Babińskiego oraz dr Michała Habla - oceniają natomiast wybrane elementy środowiska wodnego w strefie budowy.

- Zmiany morfodynamiczne koryta Wisły w strefie budowy nowego mostu mieszczą się w granicach przekształceń dna spotykanych poniżej innych mostów w tym kolejowego w Toruniu, a wyspa centralna nie wpływa istotnie na ruch rumowiska rzecznego - mówi prof. Babiński.

Zespół obserwuje też tereny zalewowe. W tym przypadku też nie stwierdził niekorzystnych zjawisk. W spotkaniu wziął też udział Włodzimierz Ciepły, regionalny dyrektor ochrony środowiska. Zwrócił uwagę, m.in. że wyniki badań są pozytywną weryfikacją zapisów raportu i decyzji środowiskowej wydanej dla inwestycji. - Zapisy decyzji środowiskowej, które były wielokrotnie kwestionowane, są prawidłowe, a niezależne wyniki badań naukowych tylko to potwierdzają - podkreśla Ciepły.

Badania naukowe na moście potrwają do końca września 2014 r.

Wiadomości z Torunia

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska