Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej rok szkolny 2024/25 potrwa do 27 czerwca 2025. Wynika z niego, że zajęcia szkolne kończą się w najbliższy piątek po 20 czerwca. Właśnie w 2025 roku mamy najmniej korzystny dla uczniów układ, maksymalnie wydłużający rok szkolny.
- Przeczytaj: Zarobki nauczycieli w czasie wakacji. Takie wynagrodzenia otrzymują
Z rozporządzenia ministra wynika dodatkowo, że jeśli czwartek bezpośrednio poprzedzający najbliższy piątek po dniu 20 czerwca jest dniem ustawowo wolnym od pracy, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w środę poprzedzającą ten dzień. W praktyce, taka sytuacja występuje, gdy Boże Ciało wypada 20 czerwca lub później. Taki krótszy rok szkolny będziemy mieć dopiero w 2030 roku.
Dyrektor szkoły w danym roku szkolnym może ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, w wymiarze:
- do 8 dni — dla szkół podstawowych, zasadniczych szkół zawodowych, szkół policealnych oraz placówek kształcenia praktycznego i placówek kształcenia ustawicznego
- do 10 dni — liceów ogólnokształcących, liceów profilowanych, liceów uzupełniających, techników i techników uzupełniających.
Te dni będą wolne w nowym roku szkolnym 2024/25
Rok szkolny liczy 365 dni, zaczyna się 1 września i kończy 31 sierpnia. W nowym roku szkolnym 2024/25 uczniów czeka 188 dni nauki i 177 dni wolnych. Szczegóły dotyczące dni wolnym od nauki znajdziecie w galerii poniżej: