Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalwaria Bydgoska: Stacja dosięgnie nieba

(ast)
Dwunasta stacja Kalwarii Bydgoskiej to 24- metrowa ściana zbudowana z 716 modułów greckich krzyży. Zdjęcia dostaliśmy od naszego Czytelnika.
Dwunasta stacja Kalwarii Bydgoskiej to 24- metrowa ściana zbudowana z 716 modułów greckich krzyży. Zdjęcia dostaliśmy od naszego Czytelnika. Tadeusz Furgał
Po ponad roku od rozpoczęcia budowy, gotowa jest dwunasta stacja Kalwarii Bydgoskiej - tzw. "Bramy do Nieba". Jej uroczyste poświęcenie nastąpi w najbliższy poniedziałek.

Dwunasta stacja Kalwarii Bydgoskiej to pomnik zbudowany z 24-metrowej ściany oraz krzyży wznoszących się ku górze, a zwieńczonych orłami. W murze są wkomponowane płaskorzeźby ilustrujące tragiczne wydarzenia z historii Bydgoszczy. Opierają się na archiwalnej dokumentacji fotograficznej. Centralnym elementem kompozycji jest ażurowa figura Chrystusa Zwycięskiego ze stali nierdzewnej. Autorem projektu jest rzeźbiarz Jacek Kucana.

Miejsce na nowe krzyże

Płaszczyzna muru jest otwarta, "niekompletna", tak jakby nowe krzyże wciąż mogłyby się przyłączyć. - Kalwaria Bydgoska została zaprojektowana jako pomnik, nawiązujący do cierpienia i męczeństwa ofiar w XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem dwóch reżimów: faszyzmu i komunizmu - opowiada ksiądz Jan Andrzejczak, proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Królowej Męczenników.

Kalwaria Bydgoska, zwana też Golgota XX wieku, powstaje od 2004 roku w fordońskiej Dolinie Śmierci. Miejsce wybrano nieprzypadkowo. To właśnie w tym miejscu hitlerowcy rozstrzelali w październiku i listopadzie 1939 roku kilka tysięcy osób, m.in. bydgoskich urzędników, nauczycieli, księży.

W czerwcu 1999 roku, podczas wizyty w Bydgoszczy, kamień węgielny pod budowę Golgoty XX wieku, poświęcił Jan Paweł II. Papież wezwał wówczas do dokumentowania męczeństwa XX wieku.

Budowa 13 stacji, z wyjątkiem 12., rozpoczęła się w 2004 roku i trwała do 2007. - Zaczęliśmy od mniejszych stacji, bo ich budowa była po prostu tańsza od postawienia ogromnego pomnika - wyjaśnia Aleksander Grzybek ze Społecznego Komitetu Budowy Kalwarii Bydgoskiej - Golgoty XX wieku. - Niejednokrotnie mieliśmy problemy finansowe, ale dzięki datkom od różnych ludzi i instytucji udało się doprowadzić budowę kalwarii do końca. Można więc powiedzieć, że fundatorami Golgoty XX wieku jest całe społeczeństwo Bydgoszczy - dodaje.

Wszystkie 13 stacji Kalwarii Bydgoskiej to krzyże wykonane z lustrzanej blachy. - Każdy może zobaczyć w takim krzyżu swoją twarz, jak w lustrze. To symboliczne ujrzenie siebie, własnego sumienia - mówi ksiądz Jan Andrzejczak.

Poświęcenie 12 stacji Kalwarii Bydgoskiej nastąpi w najbliższy poniedziałek. Uroczystości rozpoczną się o godz. 18 w Dolinie Śmierci mszą świętą pontyfikalną, sprawowaną przez biskupa Jana Tyrawę. Zostanie również odczytane przesłanie przedstawicieli rodzin osób zamordowanych w Dolinie Śmierci.

Poświęceniu "Bramy do Nieba" będą towarzyszyć uroczystości na Starym Rynku i w bydgoskim ratuszu. Obchody na rynku rozpoczną się o godz. 13. Przewidziano między innymi zakończenie akcji "List z przeszłości". Młodzi ludzie odczytają tam list pożegnalny 20-letniej Heleny Bembnistówny, zamordowanej przez Niemców w 1940 roku.

O godz. 15.30 od występu chóru rozpoczną się uroczystości w sali sesyjnej Urzędu Miasta. Będzie można wysłuchać wykładów naukowców (dr Katarzyny Maniewskiej z IPN i dr Zdzisława Biegańskiego z UKW) o wrześniu 1939 roku i pierwszych miesiącach okupacji niemieckiej w Bydgoszczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska