Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamień Krajeński. Granice miasta będą większe

BARBARA ZYBAJŁO-NERKOWSKA
Logo Kamienia Krajeńskiego
Logo Kamienia Krajeńskiego
Uszczkną trochę Orzełka, trochę Dąbrowy i minimalnie z Płocicza oraz Małej Cerkwicy - z tych wsi zabrane będą grunty na poszerzenie miasta. Te plany nie wszystkim się jednak podobają.

Wszystko, żeby uporządkować absurdy, takie jak "podwójne obywatelstwo" działek na ul. Strzeleckiej w Kamieniu. Granica między Kamieniem a Dąbrową przebiega gdzieś pośrodku działki i sprawa jest skomplikowana, bo teren jest przeznaczony pod zabudowę, a jak można postawić dom bez uregulowania granicy między miastem a wsią? Część ul. Przemysłowej należy natomiast do Małej Cerkwicy.

- Nasze rondo też jest częściowo w Dąbrowie - mówi Wojciech Głomski, burmistrz Kamienia. - A część działek z osiedla nad jeziorem Mochel należy do miasta, a część do wsi. To nie są bezmyślne zmiany, tylko podyktowane zdrowym rozsądkiem.
Najpierw jednak zaplanowano konsultacje społeczne, które odbędą się przy okazji wiosennych zebrań wiejskich. W każdej wsi o zmianie granic muszą się wypowiedzieć mieszkańcy.

Nie wszyscy są jednak zachwyceni, bo gmina jest rolnicza i ludzie korzystają z dopłat agencyjnych. - Jak rozmawiałam z mieszkańcami, to wypowiadali się na temat zmiany granic negatywnie - mówi Irena Steinborn, sołtyska Orzełka. - Wszystko przez koszty, bo przecież za wpisy w księgach wieczystych trzeba będzie zap łacić. Te wszystkie papiery kosztują i to dużo, a zmiany będą konieczne.
Ostatecznie w Orzełku o zmianie granic z władzami gminy mieszkańcy będą dyskutować na zebraniu wiejskim 6 marca.

Wtedy okaże się, czy pomysł zyska akceptację. Po konsultacjach natomiast wszystko zaakceptować będzie musiała rada gminy, a później dokumenty trafią do ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji.
Po takich zmianach jest już gmina Sępólno, gdzie część mieszkańców administracyjnie należała do okalających miasto wsi.

I tam zmiana miejsca zamieszkania spowodowała konieczność wymiany dokumentów, takich jak zapisy w księgach wieczystych czy prawa jazdy, za co trzeba było płacić. W gminie Sępólno wymiana dowodów osobistych była natomiast bezpłatna.
Czy Waszym zdaniem włączanie części wsi do miasta to dobry pomysł?
Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Na opinie czekamy dziś od godz. 9 do 14. Możecie dzwonić i wysyłać maile.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska