W gronie laureatów, których działania podejmowane w toku kampanii zostały ocenione najwyżej, znalazły się: Zespół Szkół w Mogilnie, Zespół Szkół Zawodowych w Wąbrzeźnie i Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Bydgoszczy.
Wczoraj, podczas finałowej gali w Toruniu, przedstawiciele zwycięskich szkół odebrali nagrody, które mogą przeznaczyć na dowolny cel.
- Czek przekażemy dziecku cierpiącemu na rzadką chorobę - powiedziała nam Magdalena Jabłońska-Kowalska, nauczycielka biologii w ZS w Mogilnie.
Mistrzowie Parkowanie w Regionie - zobacz galerie zdjeć
Radości z nagrody nie kryła reprezentacja mogileńskiej szkoły: Marcin Paczkowski, Dawid Malinowski, Natalia Zielińska, Daria Kasków, Dominika Weiss. O sobie mówili, że są zdeklarowanymi dawcami narządów.- Mam 18 lat, więc oświadczenie woli noszę już przy sobie - cieszy się Natalia Zielińska.
Uczniowie pytani, czy będą dalej wspierać ideę dzielenia się sobą - tak za życia, jak i po śmierci, mówią, że na pewno na tym nie skończą. - Głębszą wiedzę o transplantologii zdobyliśmy dzięki kampanii. Troszkę to od nas wymagało dojrzałości, ale teraz naprawdę rozumiemy tę ideę - tłumaczą.
Opiekę medyczną sprawował bydgoski ośrodek transplantacyjny. Z uczniami - w 33 szkołach, które wzięły udział w kampanii - spotykali się: dr n. med. Aleksandra Woderska, regionalny koordynator transplantacyjny, i prof. dr Zbigniew Włodarczyk, szef kliniki transplantologii i chirurgii ogólnej w „Juraszu”.
- Kampania uruchomiła w was pokłady aktywności i altruizmu - ocenił prof. Włodarczyk.
Głównym organizatorem kampanii „Drugie życie” (trwała od października 2015 r. do maja 2016 r.) jest firma Fresenius Medical Care Polska. Natomiast „Gazeta Pomorska” kolejny raz była patronem medialnym akcji.