Kariera od A do Z - cz I. Planowanie zawodowe [ANKIETA]

JKLZaktualizowano 
Już w szkole średniej powinniśmy zacząć myśleć o swoim przyszłym zawodzie i karierze. Planowania nie można zakończyć. Kwalifikacje należy rozwijać przez całe życie zawodowe.

Kariera od A do Z. Wspólna akcja Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Grupy GPEC i "Dziennika Bałtyckiego"

Kariera zawodowa w dużej mierze decyduje o satysfakcjonującym życiu. Warto zatem zawczasu przyłożyć się i zastanowić, w jakim zawodowym kierunku chcemy podążyć. Planowanie kariery powinniśmy zacząć jak najwcześniej.

- Jestem zwolennikiem planowania kariery. Już w szkole średniej powinniśmy zacząć myśleć o swoim przyszłym zawodzie - mówi dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, prof. nadzw., rektor Uniwersytetu Gdańskiego.

Jak zacząć planowanie?

Rozpoznać, jakie mamy predyspozycje i umiejętności, w jakich działaniach czujemy się dobrze, a które nie do końca nam odpowiadają. Rozpoznanie można zacząć od określenia obszaru zainteresowań, a następnie ustalić, jakich kompetencji wymaga dana branża. Im większe doświadczenie zdobędziemy w czasie studiów, tym lepiej.

Wypełnij ankietę


KLIKNIJ i wskaż swoje mocne strony >>>

  • Zespół pod kierunkiem prof. dr hab. Anny Zawadzkiej z Instytutu Psychologii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego opracował specjalną ankietę, która pozwoli odpowiedzieć sobie na pytanie, co motywuje nas w pracy, jakie mamy umiejętności, jak oceniany naszą karierę.
  • Odpowiedzi pozwolą uzyskać obraz możliwości i oczekiwań, jakie wiążemy ze sobą na rynku prac

Partnerem głównym akcji „Kariera od A do Z” jest Grupa GPEC. Patronami są Uniwersytet Gdański i Politechnika Gdańska.

Czytaj więcej:


Kariera od A do Z - cz IV. Aplikujemy o pracę. CV i rozmowa kwalifikacyjna

**

Praktyki zawodowe

- Obecnie na studiach obowiązkowe są praktyki zawodowe - dodaje prof. Gwizdała. - W ich trakcie studenci mogą zmierzyć się z tym, co będą robić. To także pierwszy krok do nawiązania kontaktu z potencjalnym pracodawcą i poznania jego organizacji.

- W trakcie studiów trzeba być aktywnym. Dodatkowe działania pomogą nam znaleźć się na rynku pracy. Wówczas damy sobie szansę - uważa prof. dr hab. inż. Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej.

Tą dodatkową, a właściwie podstawową aktywnością powinno być poszukiwanie stażu, praktyk, pracy sezonowej.

- Nic się nie stanie, jeśli poświęcimy na to letnią przerwę w nauce - dodaje prof. Namieśnik. - Zaowocuje to w przyszłości.

Działalność w kołach naukowych

Kolejnym krokiem powinna być działalność w kołach naukowych czy kontakt ze studenckim biurem karier. Same organizują wspólnie z lokalnymi pracodawcami dni otwarte w firmach, informują o międzyuczelnianych challenge’ach, w ramach których rozwiązują postawione przez firmy problemy. W biurach karier student może założyć własny profil, z którym zapoznają się potencjalni pracodawcy.

Studenckie biura karier mają dostęp do ofert szkoleń, praktyk i staży. A oferta firm jest bogata. Przykładowo właśnie zaczęło się Laboratorium Kariery Polpharmy! Absolwenci i studenci kierunków biotechnologii, biologii, chemii i farmacji mogą ubiegać się o roczne, płatne staże w Polpharma Biologics w Gdańsku. Kolejne propozycje przygotowały Smurfit Kappa, Zamet Industry, ABB. Niezwykle atrakcyjną ofertą są staże i praktyki zagraniczne w światowych korporacjach jak State Street, Citibank, PwC.

Także lokalne samorządy włączają się w start na rynku pracy. Przykładem jest Gdańsk, który realizuje projekt „Wypracuj Przyszłość”, w partnerstwie z Centrum Rozwoju Talentów w Gdańsku. Celem projektu jest pomoc uczniom ostatnich klas techników i ich absolwentom oraz studentom i absolwentom uczelni wyższych w zdobyciu doświadczenia zawodowego, ułatwiającego im znalezienie pierwszej pracy i pozostanie na lokalnym rynku pracy. Co roku uczestniczy w nim kilkadziesiąt firm.

Aktywność na studiach to jeden z kluczy do rozpoczęcia kariery. Jedną z form rekrutacji preferowanych przez firmy jest bowiem wyławianie talentów na uczelniach chociażby przez współpracę z biurem karier. Także działalność studencka przygotowuje młodego człowieka do pracy. Uczy podejmowania decyzji, odpowiedzialności, myślenia strategicznego, ale też determinacji i kreatywności.

- Co najważniejsze, planowania kariery nie można zakończyć na etapie szkolnym czy uczelnianym. Obecnie kształcimy się do wieku emerytalnego. Poszerzanie swoich umiejętności i wiedzy pomoże znaleźć się na dynamicznym rynku pracy - dodaje prof. Gwizdała.

Nawet najbardziej doświadczeni specjaliści i menedżerowie nie powinni spocząć na laurach.

- Negatywny stosunek do kwestii rozwoju jest bardzo ryzykowny w obliczu dynamicznie zachodzących zmian w świecie pracy. Bardzo szybko może się bowiem okazać, że odpowiedni moment na naukę minął - uważa Katarzyna Pączkowska, executive manager z Hays Poland.

Za tydzień w drugim odcinku „Kariery od A do Z” - jakie możliwości pracy daje Pomorze.

Partnerem głównym akcji „Kariera od A do Z” jest Grupa GPEC. Patronami są Uniwersytet Gdański i Politechnika Gdańska.

Kilka kroków pomocnych w planowaniu kariery

1. Zastanów się, kim chcesz być. Powinieneś zacząć planować już w szkole średniej. Zastanów się, jakie zawody cię interesują, jakie masz zdolności, mocne, słabe strony. Wyjściem do planowania powinny być twoje zainteresowania i pasje.

2. Mądrze wybierz szkołę. Wyborem liceum czy technikum nie powinien kierować przypadek. Świadomie wybierz profil nauki, a następnie kontynuuj ją na studiach. Nie zapominaj o językach. Biegła znajomość przynajmniej jednego to w dzisiejszych czasach wymóg na globalnym rynku pracy.

3. Bądź aktywny. Na studiach angażuj się w działalność studencką. Zapisz się do biura karier i aplikuj na staże i praktyki. W ich trakcie pytaj, jak działa dana organizacja, jakie masz możliwości rozwoju zawodowego w danej branży.

4. Informuj o sobie. Zbuduj bazę kontaktów. Aktywnie uczestnicz w organizowanych na uczelniach spotkaniach z przedsiębiorcami. Na targach pracy i kariery zostawiaj informacje o sobie potencjalnym pracodawcom. Pamiętaj, aby znaleźć pracę, warto być w bazach firm, które cię interesują.

5. Czerp ze stażu jak najwięcej. Nie unikaj kontaktów z pracownikami, dowiaduj się jak najwięcej o firmie. Bierz udział w dyskusjach problemowych, przedstaw swój pomysł na rozwiązanie jakiejś kwestii.

6. Ucz się cały czas. Nawet w satysfakcjonującej pracy i na stanowisku, na jakim się spełniasz, nie daj wyprzedzić się wydarzeniom. Dokształcaj się i wzbogacaj swoje umiejętności.

Staż pozwala poznać firmę i zdobyć doświadczenie

Wiele firm oferuje programy praktyk i staży. Mogą być to praktyki uczelniane czy płatne staże okresowe z możliwością zatrudnienia. Jedną z firm, która oferuje dużo możliwości zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych, jest Grupa GPEC - lider branży ciepłowniczej na Pomorzu.

Co roku we współpracy z Urzędem Miejskim w Gdańsku Grupa GPEC prowadzi program Wakacyjny Staż. Mogą w nim wziąć udział studenci kierunków technicznych i nie tylko - trwa on od lipca do sierpnia i jest płatny. Firma oferuje także płatne staże w ciągu roku akademickiego. Oferty publikowane są w lokalnych portalach informacyjnych lub uczelnianych stronach karier.

Tegorocznych absolwentów szkół technicznych średnich może zainteresować program Stażysta Elektroautomatyk. Pod okiem doświadczonych pracowników obszaru technicznego stażyści zapoznają się z najważniejszymi zasadami sterowania i elementami infrastruktury ciepłowniczej. Przy okazji mogą uzyskać niezbędne uprawienia do wykonywania zawodu. Staże trwają od lipca do września i są płatne. Aplikacje można składać już od kwietnia. W tym samym czasie, czyli od lipca do września, w Grupie GPEC można także odbyć praktyki uczelniane. Są one bezpłatne, ale istnieje możliwość przedłużenia ich na płatne.

- Chętnie wspieramy młodych studentów, którzy stoją u progu swojej kariery zawodowej. Dla każdego młodego człowieka wejście na rynek pracy jest trudne, dlatego chcielibyśmy ułatwić ten start. Co roku w ramach różnych programów - staży, praktyk czy programów stypendialnych trafia do nas około 30 osób. Co piąta zostaje z nami na stałe - mówi Marek Mikucki, kierownik działu personalnego w Grupie GPEC.

Program stypendialny i konkurs na pracę magisterską

Firma prowadzi także coroczną rekrutację kandydatów do programu stypendialnego „Kierunek Grupa GPEC”, skierowanego do studentów IV roku politechniki. Jest to dwuletni program, w ramach którego firma oferuje: płatny wakacyjny staż w jednym w głównych działów technicznych Grupy GPEC, stypendium w wysokości 2000 zł miesięcznie w trakcie ostatniego roku studiów magisterskich, a po zakończeniu studiów umowę o pracę na okres minimum 1 roku.

Dla przyszłych inżynierów, którzy stawiają na rozwój naukowy, Grupa GPEC również ma ciekawą propozycję. Studenci Politechniki Gdańskiej mogą podjąć się napisania pracy magisterskiej na zadany przez firmę temat. W zamian mogą liczyć na pełne wsparcie merytoryczne i dedykowanego opiekuna. Jest to także szansa na nawiązanie współpracy i podjęcie pracy w Grupie GPEC.

Duże możliwości rozwoju

Staż lub praktyki w Grupie GPEC to droga do rozwoju, do którego firma przywiązuje dużą wagę. Stosuje takie metody jak rotacja stanowisk czy shadowing, czyli uczestnictwo jednego pracownika w jednym dniu roboczym drugiego i obserwacja jego zajęć. Prowadzi także kilka programów rozwoju talentów, system szkoleń wewnętrznych oraz wypracowała nowoczesny system wynagradzania i motywowania z premią za realizację celów oraz nagrodą z zysków.

- Dajemy naszym pracownikom możliwość rozwoju i poszerzania swoich kompetencji. Organizujemy szkolenia, kursy oraz angażujemy ich w ciekawe projekty, dzięki którym zdobywają nowe doświadczenia i umiejętności. W 2016 roku zrealizowaliśmy 40 szkoleń wewnętrznych. Łącznie na szkolenia wewnętrzne i zewnętrzne przeznaczyliśmy 304 godziny szkoleniowe, dotyczyły one ponad 150 różnych tematów - podkreśla Marek Mikucki, kierownik działu personalnego w Grupie GPEC.

Przeczytaj Regulamin konkursu "Kariera od A do Z"

jacek.klein@polskapress.pl

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Materiał oryginalny: Kariera od A do Z - cz I. Planowanie zawodowe [ANKIETA] - Dziennik Bałtycki

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

t
teresa

dla mnie kariera dopiero się zaczyna, więc staram się dowiadywać wiele na ten temat. ostatnio zerknęłam w kalendarz i okazało się,że już czas wziąć się za szukanie wakacyjnych praktyk i staży:blog.impel.pl/juz-czas-szukac-wakacyjnych-praktyk warto wziąć się za to wcześniej,żeby trafić w dobre miejsce, gdzie dużo się nauczymy.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3