Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kasia, Maciej i Łukasz - lekarze z naszego regionu polecieli do Gwatemali pomagać. Już postawili "na nogi" salę operacyjną!

(ak)
Maciej Socha z Bydgoszczy i Kasia Gieryn z Torunia operują w Gwatemali z asystą lokalnych pracowników.
Maciej Socha z Bydgoszczy i Kasia Gieryn z Torunia operują w Gwatemali z asystą lokalnych pracowników. Homini medici
Leczą schorzenia ginekologiczne, choć w tamtym rejonie to trochę temat tabu.

Pod koniec października nasi lekarze pisali, że na miejscu zastali salę operacyjną, którą jednak trzeba było przygotować do działania. Nie było to łatwe. "Udało nam się złożyć stół operacyjny i światło oraz poodklejać z respiratora folie, które z upływem czasu tak przywarły, że trudno je usunąć."

Przeczytaj więcej:

Nasi lekarze w Gwatemali. Jak w raju?

Mają już swoje gabinety.

"Łukasz dostał słoneczne pomieszczenie z biurkiem i kozetką, które po przemeblowaniach i przygotowaniu, stało się profesjonalnym gabinetem fizjoterapeutycznym z aparatami do elektrostymu-lacji, plastrami do kinesiolo-gy tapingu i nagłośnieniem do projektu muzykoterapeuty-cznego."
W pozostałych dwóch pomieszczeniach zorganizowali gabinet urologiczny dla Tomka i ginekologiczny, w którym przyjmować będzie Maciej z Kasią.

"Wiadomość o naszej ekspedycji roznosiła się już na kilka tygodni przed naszym przyjazdem. Mimo to nie od razu mieliśmy tłumy pacjentek ginekologicznych - piszą w swojej relacji z Ameryki Środkowej. "Miejscowi mówią, że o problemach kobiecych nie rozmawia się tu często i otwarcie."

Teraz już przyjmują kilkadziesiąt pacjentek dziennie, skarżących się głównie na dolegliwości bólowe podbrzusza. "To bardzo charakterystyczne, że w krajach rozwijających się główną dolegliwością zgłaszaną przez pacjentów są bóle. Nauczeni już wcześniejszymi doświadczeniami wiemy, że kryją się pod tym zupełnie inne dolegliwości, które trudno pacjentom zwerbalizować. Dzięki diagnostyce ultrasonograficznej możemy zdiagnozować także schorzenia wynikające z guzów jajników czy mięśniaków macicy. Przy braku diagnostyki ultrasonograficznej i opieki ginekologicznej, a także ograniczonego dostępu do leków, krwawienia z jamy macicy, chociażby z powodu mięśniaków stają się chorobą śmiertelną."

Czytaj też: Motocyklem przez Afrykę. Krzysztof Tyburek wrócił z samotnej wyprawy

Dlatego diagnozując choroby i wykonując operacje ginekologiczne - guzy, mięśniaki, wypadające macice - ratują życie.
Zdobyli zaufanie. Piszą, że przychodzą do nich tłumy "W poczekalni pomiędzy biegającymi dziećmi leżą psy, wszędzie jest gorąco i gwarno, a na zewnątrz trwa targ".

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska