"Kasztelania świecka i michałowska" to swego rodzaju studia nad kształtowaniem się struktur państwa piastowskiego na pograniczu polsko-pruskim. Kazimierz Grążawski bilansuje w nich ponad dwudziestoletni czas badań archeologicznych nad Drwęcą i w rzece (były także badania archeologii podwodnej), w pobliżu dawnego Michałowa oraz w Grążawach, na Długim Moście i naprzeciw wsi Świecie, dziś położonej po drugiej stronie Drwęcy.
Teza autora - jak pisze Leszek Kajzer - o czasie funkcjonowania i roli grodu w Świeciu, potem zastąpionego Michałowem, jest bardzo prawdopodobna i zapewne przyjmie się w nauce. To również liczący się głos zmierzający do lepszego poznania nie tylko specyfiki wczesnośredniowiecznego osadnictwa w tym rejonie, ale szerzej zarysowanej problematyki średniowiecza.
Kasztalanie pana Kazimierza
Bogumił Drogorób

Gratulacje dla Kazimierza Grążąwskiego za kolejną książkę i kolejną garść ciekawych opowieści o miejscach bliskiego regionu
W cyklu "Brodnickie promocje" w Pałacu Anny Wazówny w Brodnicy spotkaliśmy się z dr. Kazimierzem Grążawskim i jego nową publikacją.