
W Notre Dame odbyła się pamiętna koronacja cesarza Napoleona I. Bonaparte sam nałożył ją sobie na głowę 2 grudnia 1804 roku. Korona Napoleona to dzieło nadwornego złotnika cesarza Francuzów - Martina-Guillame'a Biennais. Zdobiły ją kamienie szlachetne z dawnego skarbca królewskiego, a wzorowana była na koronie Karola Wielkiego, która została zniszczona w czasach rewolucji francuskiej. Był to symbol suwerenności i niezależności od woli papieża. Korona, mimo wielu zawirowań, przetrwała do dzisiaj. Obecnie przechowywana jest w Luwrze w Paryżu.

Katedra Notre Dame jest wyjątkowa o tyle, że Paryż nie ma zbyt wielu średniowiecznych zabytków. Większość średniowiecznej zabudowy miasta została zniszczona podczas wielkiej przebudowy stolicy w okresie II Cesarstwa (1852-1872).

Wtedy właśnie, w czasach Napoleona III zrealizowano pomysł autorstwa barona Georges’a Haussmanna, który zaprojektował plac przed Notre Dame. Miał on podkreślić świetność zachodniej fasady katedry. Wspomnieć należy, że Place du Parvic Notre-Dame, czyli plac Kościelny Notre-Dame, został 3 września 2006 roku poświęcony papieżowi Janowi Pawłowi II, co zostało podkreślone nową nazwą - Parvic Notre-Dame - place Jean-Paul II.

9 listopada 1970 - tego dnia zmarł generał i prezydent Francji - Charles de Gaulles. W Notre Dame odbyła się msza w intencji zmarłego, na której obecni byli przedstawiciele władz francuskich i przywódcy z całego świata - m. in. prezydent Francji Georgres Pompidou, cesarz Etiopii Haile Selassie, król Belgów Baudoin i wielu innych polityków. Przedstawicielem Polski był Marian Spychalski, ówczesny przewodniczący Rady Państwa.