Torunianie, którzy rzadko odwiedzają Starówkę, kojarzą tutejszy ogród alpejski jako zaniedbane miejsce. Pomiędzy ulicami Pod Krzywą Wieżą, Kopernika i Al. Jana Pawła wiele się jednak zmieniło. Nie straszą chodniki i schody, które były w fatalnym stanie. Pojawiła się nowa zieleń.
Teren przeszedł w 2018 roku gruntowne zmiany. Przypomnijmy, na liście wykonanych zadań były - remont alejek i schodów, zainstalowanie oświetlenia, ławek i koszy na śmieci. Powstała niewielka kaskada i staw oraz punkt widokowy. Zieleń? Nasadzono 23 drzewa, ponad 4 tysiące krzewów i bylin oraz 2,5 tysiąca innych roślin. Na 1400 m kw położone zostały trawniki dywanowe.
Ostatnio w toruńskim Alpinarium zakończyły się prace pielęgnacyjne. Mowa o nawożeniu, spulchnianiu gleby i korowaniu. Na liście zadań jest też odchwaszczanie. Aby chronić rośliny, młode nasadzenia zabezpieczono siatką. Ustawiono również worki do kropelkowego podlewania drzew (w przypadku suszy).
W jesiennych planach są nasadzenia uzupełniające.
Polecamy także: Ogródek niczym stół zastawiony dla owadów. Zobaczcie, co nam wyrosło! Zdjęcia
Ciekawostka - w latach 50. XX wieku w toruńskim Aplinarium ustawiono figurę Flisaka (tak, mowa o tej, którą spotkać można na Rynku Staromiejskim). Flisak został przeniesiony, przy odtwarzeniu oryginalnej formy fontanny.
Jeśli mowa o zieleni w grodzie Kopernika, we wrześniu nowe drzewa i krzewy pojawią się na leśnym terenie przy Bema, zwanym popularnie Rudelką.
Nasadzenia były zaplanowane na wcześniejszy termin, ale plany pokrzyżowała upalna aura. Zdradzimy, że jesienią pojawią się tam krzewy: berberys Thunberga, irga błyszcząca, janowiec barwierski i szczodrzeniec wczesny, krzewinki: wrzos pospolity, rośliny zadarniające: bodziszek korzeniasty i bodziszek czerwony. W południowej części Rudelki będzie łąka kwietna.
Źródło: Urząd Miasta Toruń
Projekt współfinansowany ze środków WFOŚiGW w ramach projektu Edukacji Ekologicznej 2019-2020.
