Kiedy Kcynia stała się miastem? Za oficjalną datę przyjmuje się dzień 29 czerwca 1262 roku.
- Przekonani o wierności znanych nam ludzi Rynera i Jana dajemy im miasto nasze, aby je na prawie niemieckim lokowali. Te słowa, właśnie w czerwcu 1262 r. wypowiedzieć miał książę Bolesław Pobożny. A to oznacza, że Kcynia szczyci się znacznie dłuższą od sąsiednich miast, bo 750-letnią historią.
Raz na wozie, raz pod wozem
W dziejach Kcyni było wiele tragedii i podniosłych chwil. Do pierwszych zaliczyć należy m.in. wielkie pożary, które strawiły miasto w 1441 i 1775 roku czy zarazy, które zdziesiątkowały mieszkańców w roku 1709 r., a także w 1866 r., gdy w mieście wybuchła epidemia cholery.
Podniosłe chwile to np. przyjazd króla Zygmunta III Wazy do Kcyni, co miało miejsce w roku 1594. Ważnym wydarzeniem było też ukończenie w 1787 r. budowy kościoła i klasztoru karmelitów w Kcyni, służą one mieszkańcom do dziś.
Zaczynamy świętowanie!
Jubileuszowy dla Kcyni rok 2012 rozpoczął się w sylwestra o północy, ale oficjalne rozpoczęcie odbędzie się w mieście w najbliższą sobotę (7 stycznia), podczas spotkania noworocznego z udziałem władz miasta.
Wtedy to zaprezentowany zostanie mieszkańcom nowy bon miejski: 12 kcyń, który wszedł do obiegu 1 stycznia. Kupować go będzie można w ośrodku kultury, tak samo jak pocztówki wydane z okazji 750-lecia, które ukazują najciekawsze zakątki i budowle miasta.
Kcynia. Banknot z okazji jubileuszu miasta
To nie jedyne niespodzianki przygotowane z okazji urodzin. W lutym zaplanowano widowisko historyczne z okazji rocznicy powstania wlkp. W marcu uroczystości upamiętniające postać wielkiego uczonego rodem z Kcyni Jana Czochralskiego. A to dopiero początek jubileuszowego roku.