Szubin nie jest najstarszym miastem w powiecie nakielskim. Ten tytuł dzierży dumnie Kcynia, która ma już 763 lata, czyli od grodu Pelikana jest starsza o ponad sto lat. Dłuższą historią od Szubina poszczycić się może także stolica powiatu – Nakło, która prawa miejskie otrzymała 726 lat temu.
Ale 660 lat to także nie w kij dmuchał. Dlatego władze samorządowe Szubina postanowiły godnie uczcić ten fakt.
Docenienie osiągnięć
- Obchody 660-lecia Szubina to dla nas nie tylko okazja do refleksji nad historią miasta, ale również moment, by docenić nasze osiągnięcia i z optymizmem spojrzeć w przyszłość - czytamy na stronie Szubina na Facebooku.
Miasto założył w XIV wieku Sędziwój Pałuka. Zbudował zamek nad brzegiem Gąsawki, którego ruiny przetrwały do dziś. Za datę powstania Szubina przyjmuje się rok 1365.
- Wspólnie z referatem organizacyjnym, domem kultury, biblioteką, muzeum i innymi instytucjami przygotowujemy się do uroczystego uczczenia urodzin. Zaczęliśmy od logotypu, który znajdzie się na wszystkich materiałach dotyczących 660-lecia – informował na ostatniej sesji Rady Miejskiej Szubina burmistrz Mariusz Piotrkowski.
To Cię może również zainteresować
Już wiadomo, że najważniejsze wydarzenia tegorocznych obchodów odbędą się w czerwcu, w dniach 12, 13 i 14. Ale świętowanie urodzin trwać ma cały rok.
- Czerwiec to najgorszy miesiąc na takie jubileusze, bo zapotrzebowanie gmin na występy gwiazd i koncerty jest ogromne, ale też najlepszy, bo liczyć można na dobrą pogodę. Nawet jak trochę popada to przynajmniej będzie ciepło – podkreślano na sesji.
Nowy dyrektor poszukiwany
Ze względu na przygotowania do 660 -lecia samorząd spieszy się z wyborem nowego dyrektora Szubińskiego Domu Kultury. Piastująca przez 20 lat tę funkcję Alina Gordon złożyła rezygnację pod koniec stycznia. Obecnie placówką kieruje jako p. o. Kamila Czechowska, dyrektorka muzeum, a samorząd pilnie szuka kandydatów na to stanowisko.
- Chcemy szybko zrobić konkurs bo wizja osoby, która będzie zawiadywać tą instytucja ma duże znaczenie jeśli chodzi o przygotowania do 660-lecia – informował na lutowej sesji Mariusz Piotrkowski.
Zatwierdzone zostało już logo jubileuszu. Zaprezentowano także urodzinowe gadżety przygotowane z tej okazji jak koszulki, kubki, torby. Są nawet skarpetki z logiem 660 -lecia Szubina. Jak dowiedzieliśmy się - od marca br. ta limitowana kolekcja gadżetów dostępna będzie dla zainteresowanych w sklepiku Muzeum Ziemi Szubińskiej.
Kiermasz na początek
Pierwszą imprezą firmowaną logiem 660-lecia Szubina jest „Kiermasz Wiosenny” organizowany przez Szubiński Dom Kultury. Wydarzenie odbyć się ma w Szubinie w sobotę 5 kwietnia. 20 lutego rozpoczyna się nabór wystawców. Organizatorzy szczególnie serdecznie zapraszają twórców ludowych, rękodzielników, ogrodników, producentów żywności i zabawek.
- To doskonała okazja, aby zaprezentować swoje wyroby i dotrzeć do szerokiego grona odwiedzających, którzy chętnie zaopatrują się w unikalne produkty i wiosenne inspiracje – zachęcają potencjalnych wystawców pracownicy SzDK.
Co cieszy – w jubileuszowym roku samorząd zagospodarować chce teren przy runach zamku w Szubinie, dawnej siedzibie założyciela miasta, by stał się on bardziej atrakcyjny turystycznie. W planach jest m. in. budowa sceny widowiskowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą i budynkiem socjalno-gospodarczym. Są nadzieje, że prace związane z tym projektem uda się rozpocząć już wiosną br.
