Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy możemy odwołać się do sądu pracy od nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o zatrudnienie

EWA BRZOZOWSKA-KOWALKA, fot. collage [email protected] 052 32 63 161l
Gdy pracodawca poda w wypowiedzeniu umowy o pracę, przyczynę, która nie jest uzasadniona, wówczas możemy skierować sprawę do sądu.
Gdy pracodawca poda w wypowiedzeniu umowy o pracę, przyczynę, która nie jest uzasadniona, wówczas możemy skierować sprawę do sądu.
- Pracodawca wręczył mi wypowiedzenie umowy o pracę. Nie zgadzam się z podaną w tym wypowiedzeniu przyczyną rozwiązania umowy. Co mogę z tym zrobić? - pyta pani Halina z Bydgoszczy

Kodeks pracy nakazuje pracodawcy podać w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony przyczynę uzasadniająca wypowiedzenie. Przyczyna uzasadnienia musi być sformułowana jasno i zrozumiale.

Zdaniem Sądu Najwyższego przyczyna wypowiedzenia może być sformułowana w piśmie pracodawcy w sposób uogólniony wówczas, gdy okoliczności związane z ustaniem stosunku pracy są znane pracownikowi (wyrok SN z 4 listopada 2008 roku II PK 82/08). Przyczyna wypowiedzenia musi być wyraźnie sformułowana po to, by zwalniany pracownik mógł zapoznać się z zarzutami pracodawcy i mógł się przygotować do ewentualnej sprawy sądowej.

Jaka przyczyna

Gdy pracodawca poda w wypowiedzeniu umowy o pracę, przyczynę, która nie jest uzasadniona, wówczas możemy skierować sprawę do sądu. W razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, wówczas sąd pracy stosownie do żądania pracownika - orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia. Jeśli umowa uległa już rozwiązaniu, to sąd orzeka o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu.

Wypowiedzenie będzie nieuzasadnione, jeśli podana przyczyna okaże się nierzeczywista lub pozorna.

Według Sądu Najwyższego wypowiedzenie umowy o pracę dokonane przez pracodawcę w znacznej odległości czasowej od zachowania (zachowań) pracownika stanowiącego jego przyczynę może być uznane za nieuzasadnione w rozumieniu art. 45 par. 1 k.p. Oczywiście pod warunkiem, że na skutek upływu czasu przy uwzględnianiu rodzaju i wagi przyczyny, okoliczności motywujące wypowiedzenie stały się nieistotne. Jeżeli pracodawca chce zwolnić pracownika nie może szukać na niego „argumentów” sprzed lat. Jeśli udało mu się uniknąć zwolnienia bezpośrednio po przewinieniu, a następnie pracował nienagannie, wówczas sąd może uznać, że podana przyczyna jest nieuzasadniona. Inaczej jest w sytuacji, gdy pracownik regularnie popełnia błędy. W takim przypadku wypowiedzenie będzie uzasadnione.

Termin na odwołanie

Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę.

Jeżeli pracownik bez swojej winy nie dotrzyma tego terminu, sąd pracy na jego wniosek postanowi o przywróceniu uchybionego terminu. Przyczyną uzasadniającą opóźnienie może być m.in. próba porozumienia się z szefem.

Pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, nie więcej jednak niż za 2 miesiące, a gdy okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące - nie więcej niż za 1 miesiąc. Jeżeli umowę rozwiązano z pracownikiem w wieku przedemerytalnym lub z pracownicą w okresie ciąży, lub urlopu macierzyńskiego, wówczas wynagrodzenie przysługuje za cały czas pozostawania bez pracy.

Wobec tego nasza Czytelniczka może jeśli uważa wypowiedzenie umowy o pracę za nieuzasadnione wystąpić na drogę sądową.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska