Najprostszym i najefektywniejszym sposobem jest ocieplenie muru po zewnętrznej stronie. Nie tylko zależy od grubości ściany. To, ile ciepła bezpowrotnie ucieka przez ścianę, nie zależy jedynie od grubości ściany, ale również od materiału, z którego ściana jest zbudowana i jej konstrukcji. Na przykład - ściana wykonana z betonu o grubości 50 cm ma taką samą izolacyjność cieplną jak mur z cegły dziurawki o grubości ok. 35 cm lub płyta izolacyjna z wełny mineralnej o grubości 2,5 cm.
Przez wełnę mineralną (skalną lub szklaną) przenika około 20 razy mniej ciepła niż przez beton.
Szczegółowy rachunek - ile można zaoszczędzić? Inne porównanie - gdyby ścianę z cegły, o grubości 35 cm ocieplić 10-cm warstwą wełny mineralnej (metoda lekka mokra), to ilość ciepła uciekająca przez ścianę zmniejszyłaby się o 3/4, a więc w uproszczeniu można powiedzieć, że rachunek za energię traconą poprzez ściany zmniejszyłby się czterokrotnie. Właśnie dlatego warto docieplić stare ściany.
Co to jest audyt i kto go może wykonać? Aby określić, ile rzeczywiście ciepła tracimy przez przegrodę należy dokonać odpowiednich obliczeń - czyli należy wykonać tzw. audyt energetyczny. Tworzy go na życzenie inwestora wykwalifikowana firma, współpracująca z ekipami wykonującymi docieplenia budynków.
Nowe budynki - nowe wymagania
W budynkach nowo budowanych już na etapie projektowania podejmowane są decyzje o sposobie uzyskania wymaganej izolacyjności cieplnej. Odkąd zaczęły obowiązywać nowe, zmienione warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki, między innymi zaostrzono wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej ścian budynków. Zwiększono wymagania w stosunku do ścian zewnętrznych. Dla ścian o budowie warstwowej, z izolacją cieplną z materiałów takich jak np. wełna mineralna (szklana), styropian lub ekofiber - obniżono maksymalną wartość współczynnika przenikania ciepła do 0,30 (W/m2xK).
Jeżeli ściana jest jednorodna, czyli wykonana z jednego materiału o właściwościach jednocześnie izolacyjnych i konstrukcyjnych - to współczynnik k nie może być większy niż 0,50 (W/m2xK). Poprzednio wartość współczynnika k dla obu typów ścian nie mogła przekroczyć kmax=0,55 (W/m2xK).
Dla przykładu: ściana z pustaków ceramicznych o grubości 28,8 cm z izolacją z wełny mineralnej 12-centymetrową oddzielona szczeliną powietrzną o grubości 3 cm od cegły klinkierowej o grubości 12 cm pozwala na uzyskanie ko=0,28 (W/m2xK).
Zalety wełny mineralnej. Izolacyjność cieplna to jedna z najważniejszych zalet wełny mineralnej. Ale nie jedyna. Równie cenna jest jej paroprzepuszczalność, izolacyjność akustyczna, nienasiąkliwość, a także niepalność.