https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy przycinać róże na wiosnę? Oto jeden najważniejszy termin - dzięki temu róże pięknie zakwitną

Magdalena Walczak-Grudzka
Opracowanie:
Aby róże pięknie kwitły, trzeba o nie zadbać już wczesną wiosną. Podpowiadamy, jak zadbać o róże na wiosnę, żeby były piękne przez cały sezon.
Aby róże pięknie kwitły, trzeba o nie zadbać już wczesną wiosną. Podpowiadamy, jak zadbać o róże na wiosnę, żeby były piękne przez cały sezon. Szymon Starnawski
Cięcie róż to jeden z najważniejszych zabiegów w ogrodzie. Przy odpowiedniej pielęgnacji, róże mogą kwitnąć wiele lat. Wczesną wiosną koniecznie należy wykonać przy różach kilka zabiegów, by wzmocnić i ochronić róże. Dzięki temu róże będą pięknie kwitły przez cały sezon i w następnych latach. Czytaj więcej.

Spis treści

Róże - pielęgnacja wiosną

Róża to jeden z najpopularniejszych i najpiękniejszych kwiatów. Nazywana jest królową ogrodu. Aby róże pięknie kwitły i zdrowo rosły, należy o nie odpowiednio dbać. Nie jest to trudne zadanie - eksperci zapewniają, że z uprawą róż poradzą sobie nawet mniej doświadczeni ogrodnicy.

Róże to bardzo delikatne kwiaty - wiosną potrzebują szczególnej uwagi oraz odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, aby mogły cieszyć widokiem zdrowych i bujnych kwiatów przez cały sezon i w kolejnych latach.

Jeśli teraz właściwie zadbasz o swoje róże, odwdzięczą się i bujnie zakwitną mnóstwem pąków.

Kiedy przycinać róże?

Optymalny czas na cięcie róż to wczesna wiosna. Po zimie należy usunąć zaschnięte, uszkodzone, przemarznięte, złamane pędy oraz te z objawami chorób.Cięcie róż poprawia ich zdrowotność i pobudza do obfitszego kwitnienia. Dzięki temu zabiegowi róże pięknie zakwitną a ich obfite kwiaty ozdobią ogród. Będą też bardziej odporne na choroby i szkodniki.

Róże przycina się wczesną wiosną, pod koniec marca lub na początku kwietnia, choć trudno jednoznacznie wskazać dokładny czas na cięcie róż, ponieważ jest on uzależniony od pogody w danym roku. Najlepiej wybrać suchy, ciepły i w miarę słoneczny dzień. Ważne aby ustąpiły mrozy, które mogą uszkodzić pąki. Zabieg należy zakończyć zanim rośliny wypuszczą nowe pędy.

Cięcie pędu wykonujemy zawsze ukośnie, powyżej oczka. Sekator musi być dobrze naostrzony i czysty.

Przycinanie róż - zasady

Przycinając róże, najlepiej skupić się na wycięciu pędów najcieńszych a także chorych i uszkodzonych.

Najważniejszą zasadą w cięciu róż jest pozostawianie gładkiej, równej i maksymalnie małej powierzchni cięcia oraz jego odpowiednia odległość 0,5-0,8 cm od najniższego zdrowego pąka, wyrastającego najlepiej w kierunku na zewnątrz krzewu.

Cięcie róż wielkokwiatowych nie jest skomplikowane. Należy wyciąć wszystkie pędy chore, uschnięte, zmarznięte, lub uszkodzone a także usunąć końcówki pędów rozwidlonych. Pozostawia się najczęściej od 4 do 6 zdrowych pędów najlepszej jakości, skracając je do wysokości około 30 cm. Pędy należy przycinać ukośnie około 1 cm nad dobrze rozwiniętym pąkiem.

U róż pnących,o wiotkich pędach, należy wyciąć pędy słabe, z objawami chorób, uszkodzone po zimie. Pozostawia się od 4 do 7 zdrowych pędów, z których usuwa się pędy boczne i rozgałęzione końce. Główne pędy przycina się nie wyżej niż 0,5 do 1 cm nad pąkiem.

Nawozy do róż

Na początku marca można rozpocząć nawożenie kwiatów, aby w sezonie kwitły obficiej. Dotyczy to szczególnie róż.

Od wczesnej wiosny do połowy lipca można stosować odżywki uniwersalne z dużą ilością azotu. Później lepiej wybierać te, które zawierają potas oraz fosfor. Najlepiej stosować nawozy specjalistyczne do róż, dopasowane do konkretnego gatunku.

Z kolei nawozy mineralne stosuje się trzy razy do roku:

  • na przełomie marca i kwietnia,

  • po czerwcowym kwitnieniu,

  • w połowie lipca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska