MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy tzw. emeryci czerwcowi będę mogli składać wnioski o wyrównania? Zobaczcie wyliczenia

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Wideo
od 7 lat
Tzw. emeryci czerwcowi z niecierpliwością czekają na wyrównania swoich świadczeń na mocy wyroku Trybunału z 2023 roku. Kiedy mogą spodziewać się pieniędzy? Mamy odpowiedź z resortu pracy.

Skontaktowała się z nami Czytelniczka: - W czerwcu 2014 roku przeszłam na emeryturę ze świadczenia przedemerytalnego. Wiek emerytalny, czyli 60 lat, osiągnęłam w styczniu 2014 roku, ale ze względu na podniesienie wieku emerytalnego musiałam pracować o 5 miesięcy dłużej. W efekcie pracę zawodową musiałam zakończyć w czerwcu, przez co zostałam pokrzywdzona i niecierpliwie czekam teraz na wyrównanie. Czy już wiadomo kiedy będzie ustawa, na mocy której zostaną nam wypłacone pieniądze? - pyta nasza Czytelniczka.

Dlaczego tzw. czerwcowi emeryci są pokrzywdzeni?

Osoby urodzone po 1948 roku, które zostały objęte reformą emerytalną i składały w latach 2009-2019 wniosek o emeryturę w czerwcu, otrzymywały świadczenie niższe niż gdyby wystąpiły z takim wnioskiem np. w maju czy lipcu.

- W przypadku ustalania wysokości emerytury w czerwcu ówczesne przepisy nie przewidywały uwzględniania dodatkowych waloryzacji kwartalnych, a wyłącznie roczną. W rezultacie emeryci, którzy przechodzili na emeryturę w czerwcu, mogli mieć świadczenie nawet o kilkaset złotych niższe - wyjaśnia Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Jak dodaje, pracownicy ZUS-u widząc tę różnicę, która była niekorzystna dla przyszłego emeryta, doradzali, by nie przechodzić na świadczenie w czerwcu, lecz jeśli to możliwe poczekać przynajmniej do lipca. Te działania przynosiły efekty, bo udało się znacznie ograniczyć skalę przyznawanych emerytur w tym miesiącu. Np. w latach 2018–2019 liczba osób, które przeszły na emeryturę w czerwcu, stanowiła ok. 1 proc. ogółu przyznanych w danym roku emerytur.

Nie przegap

Problem rozwiązanow 2020 roku

Od 2020 roku udało się wyeliminować problem tzw. emerytur czerwcowych. Doraźne rozwiązanie tej kwestii, z którego skorzystały osoby przechodzące na emeryturę w czerwcu 2020 roku, zawiera Ustawa z 14 maja 2020 roku o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. W przypadku ustalania wysokości emerytury w czerwcu 2020 roku waloryzacji składek stanowiących podstawę obliczenia emerytury dokonuje się w taki sam sposób jak przy ustalaniu wysokości emerytury w maju 2020 roku, jeżeli jest to korzystniejsze dla ubezpieczonego.

Natomiast kwestia nowo przyznawanych tzw. emerytur czerwcowych została uregulowana w Ustawie z 24 czerwca 2021 roku o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw.

- Zmiany weszły w życie z dniem 18 września 2021 roku i dotyczyły emerytur ustalonych w czerwcu 2021 roku oraz miały obowiązywać na przyszłość. Ustawą tą na stałe wprowadzono rozwiązanie, które zafunkcjonowało w 2020 roku - informują w Departamencie Komunikacji i Promocji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Co ważne, we wspomnianej ustawie z 2021 roku nie przewidziano regulacji, które dawałyby możliwość ustalenia na nowo wysokości emerytury tym, którym już ustalono wysokość emerytury w czerwcu w latach 2009-2019, gdyż przyjęto generalną zasadę, że proponowane przepisy dotyczą jedynie przechodzących na emeryturę począwszy od czerwca 2021 roku.

Ważny wyrok Trybunału

Pokrzywdzonym emerytom pomógł Trybunał Konstytucyjny. W listopadzie 2023 roku uznał, że sposób naliczania tzw. emerytur czerwcowych jest niezgodny z konstytucją. Blisko 100 tysięcy Polaków czeka teraz na wyrównanie.

Kiedy można się spodziewać pieniędzy?

- W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analizowane są różne warianty rozwiązań, służące przygotowaniu propozycji mającej na celu określenie sposobu rozwiązania tej złożonej kwestii - taką odpowiedź uzyskaliśmy w resorcie pracy.

Waloryzacja emerytur w lipcu 2024. Takie będą rekordowe zmiany po przeliczeniu - mamy wyliczenia

Tymczasem 1 czerwca Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadzi waloryzację kapitału zgromadzonego na kontach. Prognozy wskazują, że tegoroczna waloryzacja dla nowych emerytów może być rekordowa.

W tym roku optymalny moment na przejście na emeryturę przypada na lipiec, gdyż przynosi to kilka korzyści. Pierwszą z nich jest roczna waloryzacja kapitału zgromadzonego w ZUS, która ma miejsce w tym właśnie miesiącu. Dzięki temu składki nie tracą na wartości, gdyż raz w roku, w czerwcu, są one podnoszone.

W poniższej galerii zobacz tabelę wyliczeń - różnice pomiędzy przejściem na emeryturę w czerwcu, a w lipcu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska