Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy w Polsce pojawi się cyfrowa wersja złotego? „Stworzenie cyfrowej waluty narodowej, to kwestia roku, dwóch lat”

Maciej Badowski
Maciej Badowski
- Mniejsze państwo, które zaoferowałoby narodową walutę cyfrową, mogłoby dużo ugrać- wskazuje ekspert.
- Mniejsze państwo, które zaoferowałoby narodową walutę cyfrową, mogłoby dużo ugrać- wskazuje ekspert. fot. 123RF
Cyfryzacja stanowi jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin życia społecznego, a pandemia COVID-19 tylko to spotęgowała. Nieodłączną częścią tego trendu stały się kryptowaluty. Zdaniem eksperta cyfrowe waluty banków centralnych, to trend przed którym nie ma ucieczki. - Gdyby w Polsce pojawiły się odpowiednie środki i odpowiednia wola, to myślę, że stworzenie cyfrowej waluty narodowej, to kwestia roku, dwóch lat wytężonej pracy- tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu.

- Cyfrowe waluty banków centralnych, w mojej ocenie, to trend przed którym nie ma ucieczki. To nie jest obowiązek ale w pewnym sensie to może się stać „obowiązkiem”- tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu- Paweł Rosik, ekspert Warsaw Enterpise Institut, zastępca redaktora naczelnego portalu Strefa inwestorów. - Jest to związane z cyfryzacją gospodarek- dodaje.

Jego zdaniem nie wydarzy się to jeszcze w najbliższym czasie ale za kilkanaście lat wszystkie najważniejsze państwa, liczące się na geopolitycznej i gospodarczej mapie świata będą posiadały narodowe waluty cyfrowe. Jak wyjaśnia, jest to związane z postępującą cyfryzacją, a dodatkowo będzie stanowić odpowiedź państwa na rosnąca popularność prywatnych kryptowalut, które w ostatnim czasie notują dynamiczny rozwój. Jednak tutaj pojawia się obawa banków centralnych o to, czy ten trend nie zagrozi ich monopolowi bicia monety.

Czy Polska jest gotowa na cyfrowego złotego? Rosik przyznaje, że Polska ma zdolne kadry, zdolnych informatyków, czyli teoretycznie posiada możliwości. - Gdyby pojawiły się odpowiednie środki i odpowiednia wola, to myślę, że stworzenie cyfrowej waluty narodowej, to kwestia roku, dwóch lat wytężonej pracy- tłumaczy.

- Moim zdaniem, mniejsze państwo, które zaoferowałoby narodową walutę cyfrową, mogłoby dużo ugrać- wskazuje Rosik i dodaje, że takie państwo mogłoby się stać „cyfrową Szwajcarią 21 wieku”.

Ekspert zwraca uwagę, że cyfrowe waluty mają być tak skonstruowane aby wszyscy obywatele danego państwa mieli możliwość korzystania z tego rozwiązania. - Nawet jeśli nie mają konta w banku komercyjnym- mówi. - Tutaj pojawiają się obawy, że powstanie cyfrowych walut działających w ten sposób, spowoduje odpływ kapitału z prywatnego sektora bankowego- tłumaczy. - To z kolei może naruszyć stabilność systemy finansowego- dodaje.

Jednocześnie wskazuje, że Chiny są już bardzo blisko wprowadzenia cyfrowego juana. - Można powiedzieć, że Chiny mają gotowe rozwiązanie i to jest kwestia ostatnich testów. Z kolei Europejski Bank Centralny oficjalnie rozpoczął prace nad cyfrowym euro- wskazuje. Jednak zastrzega, że nie wiadomo na jakim etapie obecnie znajdują się prace. - Rosja również pracuje nad cyfrowym rublem i pojawił się komunikat, że Rosja będzie chciała zakazać różnego rodzaju działalności związanych z prywatnymi kryptowalutami- dodaje. Jego zdaniem jest to w pewnym sensie przygotowanie pod wprowadzenie do obrotu cyfrowego rubla.

Ciekawie sytuacja wygląda w przypadku Stanów Zjednoczonych. FED opublikował w ostatnich dniach dokument na temat cyfrowego dolara, w którym tak naprawdę nie zajął żadnego stanowiska. Jednak zdaniem eksperta należy brać pod uwagę fakt, że ze strony USA jest to blef. - Trudno to jednoznacznie ocenić, jest to jedna z ewentualności- zastrzega Rosik.

Narodowe cyfrowe waluty na świecie

- Na tę chwilę nie ma tego zbyt wiele. Na Bahamach uruchomiono „sand dolar”. a w Nigerii działa eNaira. Jednak w przypadku Nigerii korzystanie z cyfrowej waluty jest ograniczone dla osób posiadających konto bankowe oraz specjalny profil na rządowym portalu- wylicza.

Jednak z oceną tego przedsięwzięcia, zdaniem Rosika, należy się wstrzymać, ponieważ rząd Nigeryjski wraz z Bankiem Centralnym mają pracować nad rozwiązaniem umożliwiającym każdemu obywatelowi Nigerii posiadającemu dowód osobisty korzystanie z eNairy. - Dopiero wtedy będzie można ocenić ten projekt- mówi.

Rosik wskazuje ponadto, że w trakcie trwania pandemii, w trakcie ostatniego półtora roku znacząco wzrosła liczba Banków Centralnych pracujących nad własną cyfrową walutą. - To też pokazuje ten silny trend, że idziemy,y w tym kierunku- prognozuje.

od 7 lat
Wideo

Jak działają oszuści 1 - fałszywy SMS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kiedy w Polsce pojawi się cyfrowa wersja złotego? „Stworzenie cyfrowej waluty narodowej, to kwestia roku, dwóch lat” - Strefa Biznesu

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska