
Kto skorzysta na nowych tablicach długości życia? Emeryci urodzeni po 1948 roku, którzy udowodnią jakikolwiek okres ubezpieczenia i przejdą na to świadczenie między 1 kwietniem 2022 roku a 31 marcem 2023 roku. Osoby, które kończą wiek emerytalny w tym okresie, nie muszą wcale spieszyć się z przejściem na emeryturę, aby skorzystać z tegorocznej tablicy. Przyznając emeryturę ZUS zawsze sprawdza, czy dla zainteresowanego korzystniejsze jest przyjęcie do obliczeń danych z tablicy trwania życia, która obowiązuje w momencie złożenia wniosku o emeryturę, czy ukończenia wieku emerytalnego.
Natomiast osoby, które mimo ukończonego wieku emerytalnego odłożyły decyzję o przejściu na emeryturę, będą mogły skorzystać z nowych tablic, o ile zakończą zatrudnienie do 30 marca 2023 roku i złożą wniosek o emeryturę do 31 marca 2023 roku.

Wniosek o przeliczenie emerytury z zastosowaniem nowych tablic mogą złożyć też osoby, które prawo do emerytury z nowego systemu miały już ustalone, ale wypłata świadczenia była zawieszona ze względu na nierozwiązanie stosunku pracy. Warunkiem zastosowania aktualnych tablic jest zakończenie zatrudnienia do 30 marca 2023 roku i złożenie wniosku o emeryturę nie później niż do 31 marca 2023 roku.
Taka osoba nie miała ustalonej ostatecznej wysokości emerytury, gdyż takie wyliczenie następuje dopiero po rozwiązaniu stosunku pracy. Jeżeli więc wniosek o podjęcie wypłaty emerytury w związku z zakończeniem zatrudnienia zostanie złożony w okresie od 1 kwietnia 2022 roku do 31 marca 2023 roku, kwotę emerytury z zastosowaniem tablic obowiązujących w dniu złożenia wniosku ZUS porówna z tablicami obowiązującymi w dniu, w którym wnioskodawca osiągnął wiek emerytalny. Wybierze wariant najkorzystniejszy dla seniora.

Natomiast z nowych tablic nie skorzystają emeryci z tzw. starego systemu. Przeliczanie "starych" emerytur z zastosowaniem nowych tablic nie ma żadnych podstaw i zawsze skutkuje odmową.