W zbliżających się wyborach samorządowych będziemy decydować o tym, kto pokieruje naszymi gminami i miastami. Poza wójtami, burmistrzami i prezydentami, wybierzemy też radnych gminy, powiatu i sejmiku województwa. "Niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków!", pisał 14 sierpnia na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.
Kiedy odbędą się wybory samorządowe 2018 w Polsce?
Do urn wyborczych, aby zagłosować na wójtów, burmistrzów, prezydentów i radnych pójdziemy w niedzielę 21 października. Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7:00 do 21:00. Liczba osób uprawnionych do głosowanie w Polsce to 30 064 701. W kraju jest 27 056 obwodów wyborczych.
W Polsce jest 2478 gmin, w tym zdecydowana większość to gminy wiejskie - 1548, dalej miejsko-wiejskie 628 i 302 miejskie. W naszym województwie kujawsko-pomorskim są 144 gminy, z czego 92 wiejskie, 35 wiejsko-miejskie i 17 miejskich.
Kto może kandydować na wójta?
Kandydatem na wójta może być osoba, która najpóźniej w dniu głosowania kończy 25 lat. Nie musi stale zamieszkiwać na obszarze gminy, w której kandyduje. Musi mieć polskie obywatelstwo. Nie można ubiegać się o fotel wójta w 2 czy więcej gminach.
Kandydat na wójta:
- nie może jednocześnie kandydować do rady powiatu i do sejmiku województwa.
- może kandydować do rady gminy tylko na obszarze gminy, w której kandyduje na wójta.
Jeżeli żaden z kandydatów nie otrzymał ponad połowy ważnie oddanych głosów, 2 tygodnie po pierwszym głosowaniu przeprowadza się ponowne. Wówczas głosy oddajemy tylko na 2 kandydatów, którzy w pierwszym głosowaniu otrzymali największą liczbę ważnie oddanych głosów.
Kodeks wyborczy: Za wybranego na wójta uważa się tego kandydata, który w głosowaniu otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów.
Kodeks wyborczy mówi, że "jeżeli w wyborach brał udział jeden kandydat na wójta i nie zdobył on więcej niż połowy głosów, wyboru wójta dokonuje rada gminy większością bezwzględną w obecności przynajmniej połowy radnych. Podobnie postępuje się w razie braku kandydatów".
Prawo zgłaszania kandydatów na wójta przysługuje:
- komitetowi wyborczemu partii politycznej,
- koalicyjnemu komitetowi wyborczemu,
- komitetowi wyborczemu organizacji,
- komitetowi wyborczemu wyborców
Prawo zgłaszania kandydatów na wójta ma komitet wyborczy, który zarejestrował listy kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych w danej gminie. Kandydatów na wójta zgłasza się do gminnej komisji wyborczej najpóźniej 25 dni przed dniem wyborów do godziny 24:00. Szczegóły w Kodeksie Wyborczym.
Najważniejsze daty związane z wyborami 2018:
- Do 6 września jest czas na zgłaszanie komisarzom wyborczym kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych.
- Do 17 września 2018 r. do godz. 24:00 zgłaszanie terytorialnym komisjom wyborczym list kandydatów na radnych, odrębnie dla każdego okręgu wyborczego dla wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy
- Do 26 września 2018 r. do godz. 24:00 zgłaszanie gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast
- Do 1 października 2018 r. sporządzenie spisów wyborców w urzędzie gminy
- Do 8 października 2018 r. zgłaszanie przez wyborców niepełnosprawnych zamiaru głosowania korespondencyjnego, w tym przy pomocy nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Brailleʼa
- Do 16 października 2018 r. składanie przez wyborców wniosków o dopisanie ich do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania na obszarze gminy właściwej ze względu na miejsce ich stałego zamieszkania
- 21 października 2018 r. godz. 7:00–21:00 głosowanie
_________________________
Wynagrodzenie wójta składa się z kilku składników: wynagrodzenia zasadniczego, dodatku funkcyjnego, dodatku specjalnego oraz dodatku za wieloletnią pracę. Sprawdziliśmy kilka gmin Kujaw i Pomorza.
Ile zarabiają wójtowie w województwie kujawsko-pomorskim?