Przebudowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu miała zakończyć się jeszcze pod koniec bieżącego roku. Prace potrwają jednak dłużej. Przenosiny oddziałów i pozostałych jednostek lecznicy do nowych budynków zaplanowano na pierwszy kwartał przyszłego roku.
Historia leczenia i recepty dostępne w telefonie
Na jakim etapie są obecnie prace?
Bryły wszystkich budynków szpitalnego miasteczka są gotowe. Jak informuje Urząd Marszałkowski, w nowym budynku głównym montowane są meble i sprzęt medyczny, trwają też końcowe prace przy płycie lądowiska helikopterów medycznych, które powstało na dachu budynku. Montowana jest też stalowa konstrukcja schodów w atrium i konstrukcje szybów wind. Obiekt, w kształcie litery H, będzie głównym budynkiem nowego kompleksu. To tutaj znajdzie się m. in. oddział ratunkowy i główny blok operacyjny.
W pawilonach, w których działać będą oddziały zakaźne, przyszpitalne przychodnie oraz oddziały psychiatryczne, trwają prace wykończeniowe. Montowane są tam ściany działowe, okładziny ścienne, sufity podwieszane i rolety zewnętrzne, kładą tynki i farby ścienne.
W budynku apteki i szpitalnej administracji trwają procedury odbiorowe. - To w tym pawilonie działał będzie robot apteczny. Szpitalna apteka będzie bowiem w pełni zautomatyzowana. Leki - w gotowych, imiennych pakietach dla każdego pacjenta - trafią na oddziały za pomocą systemu poczty pneumatycznej – informuje Urząd Marszałkowski w Toruniu.
Jak informuje Urząd Marszałkowski, nowy kompleks musi przejść jeszcze odbiory inwestorskie najważniejszych budynków.
- Nowy kompleks szpitala na Bielanach będzie wyposażony w wiele funkcjonalnych systemów z dziedziny racjonalności energetycznej i inne rozwiązania przyjazne środowisku, w tym gazowe pompy ciepła, kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne, a także system umożliwiający wykorzystywanie wody deszczowej w celach sanitarnych – przypomina marszałek Piotr Całbecki.
Przypomnijmy, budowa nowego kompleksu szpitalnego jest najważniejszą obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Jej koszt to 560 mln zł, z czego około 200 mln zł kosztuje nowoczesny sprzęt medyczny.
