Kiedyś była Fabryka Maszyn i Narzędzi Rolniczych, teraz jest Inofama. 140 lat tradycji inowrocławskiej firmy [historia]

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Udostępnij:
Fabryka rozpoczęła swoją działalność w 1880 r. pod nazwą Fabryka Maszyn i Narzędzi Rolniczych oraz Warsztatów Reparacyjnych Głogowski. Produkowała urządzenia, maszyny rolnicze i prowadziła sprzedaż detaliczną i hurtową sprzętu rolniczego sprowadzonego z zagranicy.

Po II wojnie światowej zmieniła nazwę na Inowrocławską Fabrykę Sprzętu Rolniczego, nadal utrzymując profil działalności. W latach 60- tych i 70 - tych nastąpiła rozbudowa i modernizacja przedsiębiorstwa, w którym wybudowano nowoczesną cynkownię na licencji francuskiej oraz zmodyfikowano wiele linii technologicznych.

Polecamy także: "Inofama" odnowi grobowiec Schedlin-Czarlińskich

W 1991 roku nastąpiła komercjalizacja przedsiębiorstwa, które przekształcono w jednoosobowa spółkę Skarbu Państwa pod nazwą Inofama S.A. z siedzibą w Inowrocławiu.

Spółka jest jednym z większych przedsiębiorstw działających w Inowrocławiu, które na trwałe wpisało się w historię miasta. Spółka posiada ugruntowaną pozycję na rynku krajowym oraz rynkach zagranicznych Europy Zachodniej.

Inofama w Grupie Kapitałowej

Inofama od 2018 roku wchodzi w skład Grupy ARP S.A. Aktualnie większościowym akcjonariuszem jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. z siedzibą w Warszawie, która posiada około 90,5% akcji spółki.

Konstrukcje stalowe dla rolnictwa

Firma zajmuje się wykonywaniem wszelkiego rodzaju konstrukcji stalowych dla rolnictwa, t.j. pojemników magazynowych, paśników, zbiorników, urządzeń ciągnikowych, komponentów przyczep, elementów wyposażenia obór oraz świadczeniem usług cynkowniczych.

Kapitał zakładowy spółki wynosi 20 500 000 zł. Spółka jako jednostka dominująca w Grupie Kapitałowej INOFAMA S.A. posiada 100% udziałów w Spółkach zależnych tj. Zakład Usługowo – Handlowy Sp. z o.o. z siedzibą w Inowrocławiu oraz NARZĘDZIOWNIA Sp. z o. o. z siedzibą w Inowrocławiu.

Zatrudnienie to 449 osób w Grupie Kapitałowej Inofama i 372 osoby w spółce Inofama. Przychody ogółem ze sprzedaż w 2020r. wyniosły103 mln zł. Zysk netto w 2020 roku wyniósł 3.550 tys. zł.

Sprzedaż konstrukcji stalowych wynosi 63 % łącznej sprzedaży, natomiast sprzedaż usług cynkowniczych 34,8%. Pozostała sprzedaż to ok. 2,2 %.

Pozycja na rynku

Spółka posiada ugruntowaną pozycję na runku krajowym i na rynkach zagranicznych w Europie Zachodniej. Około 60 % sprzedaży stanowi eksport, natomiast 40 % to sprzedaż na rynku krajowym, usługi cynkownicze stanowią 35 % sprzedaży.

Główne kierunku sprzedaży wyrobów to rynek francuski - około 40 % niemiecki - 22,1 %, duński - 11,6 %, szwedzki - 8,7 %, szwajcarski - 7,1 %, fiński - 4 %, norweski - 1,42 %.

Przedmiotem sprzedaży są :

 • wyposażenia budynków hodowlanych,
 • paśniki, bramy łąkowe, wygrodzenia i inne urządzenia do hodowli zwierząt,
 • cysterny i zbiorniki do transportu wody,
 • elementy przyczep samochodowych,
 • skrzynie ładunkowe,
 • koryta i poidła,
 • pojemniki do zbiórki i segregacji odpadów,
 • urządzenia ciągnikowe.

Przedmiotem sprzedaży na rynku krajowym są :

 • usługi cynkownicze,
 • wyposażenia obiektów hodowlanych,
 • cysterny i beczki do wody,
 • parniki elektryczne,
 • zbiorniki na odpady,
 • urządzenia ciągnikowe.

Działają w oparciu o nowoczesne standardy

INOFAMA S.A. posiada następujące certyfikaty:

wg normy EN ISO 9001 związane z zarzadzaniem jakością,

 • wg normy EN ISO 3834-3 związane z jakością w procesie spawania w zakresie konstrukcji stalowych dla rolnictwa, budownictwa, transportu i ochrony środowiska.
 • wg normy EN 1090 związanej z produkcją stalowych konstrukcji nośnych.
 • wg niemieckiej dyrektywy DAST 022 uprawniającej do cynkowania konstrukcji nośnych przeznaczonych na rynek niemiecki.

W 2017 roku Spółka przeszła pozytywnie audit recertyfikacji według normy ISO 9001:2015.

Spółka od lat korzysta z systemu informatycznego REKORD.ERP. Poza tym posiadamy nowoczesne biuro konstrukcyjne projektujące w systemie 3D SOLID WORKS wraz z systemem zarządzania dokumentacją PDM. W zarządzaniu produkcją wykorzystywany jest system planowania i programowania produkcji SIGMA NEST. Zakupy materiałów bezpośrednio produkcyjnych planowane są w oparciu o tabelę MRP bilansującą stany magazynowe, planowane przychody i planowane rozchody.

Polecamy także: Największe malowidło ścienne w Inowrocławiu znajduje się w... cynkowni "Inofamy" [zdjęcia]

Rozwój

Inofama od wielu lat zmienia się i rozwija. Efektem tych działań jest bardzo dobra sytuacja ekonomiczna i finansowa Spółki, osiągany zysk netto oraz wielomilionowe nakłady inwestycyjne. W ciągu ostatnich lat firma ugruntowała swoją pozycje na rynku a jej przychody ze sprzedaży w ciągu ostatnich lat wzrosły prawie dwukrotnie osiągając przychód ponad 100 mln rocznie. Spółka unowocześnia swój park maszynowy poprzez zakup nowych maszyn, automatyzację i robotyzację procesów produkcyjnych. Aktualnie Spółka realizuje inwestycje pt. „Modernizacja i rozbudowa ocynkowni zanurzeniowej wyrobów stalowych INOFAMA S.A”. Szacunkowa wartość ww. inwestycji wyniesie 19 mln zł. Dodatkowo z inwestycją tą związane będzie wypełnienia nowej linii cynkowniczej cynkiem, którego wartość wyniesie około 3.500.000 zł. Ze względu na wartość w/w inwestycji część kosztów pokrył większościowy akcjonariusz – Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. z siedzibą w Warszawie poprzez dokapitalizowanie Spółki kwotą 8 mln zł. Inwestycja w swoich założeniach opiera się na zmianie sposobu zasilania w stosunku do istniejących pieców cynkowniczych, z obecnego zasilania energią elektryczną na zasilanie gazowe o maksymalnych zdolnościach produkcyjnych do 30 tys. ton rocznie i wymiarach wanny cynkowniczej 7,5 m x 1,6 m x 3,5 m. Budowa nowej linii cynkowniczej realizowana będzie według najnowszych standardów technicznych, technologicznych i organizacyjnych, przez co wpłynie na obniżkę kosztów eksploatacji, wzrost efektywności i wydajności ocynkowni, dostosowanie technologii do aktualnych wymogów przepisów bhp oraz poprawę oddziaływania instalacji na środowisko naturalne. Jest to jeden z elementów restrukturyzacji ekonomicznej. Inwestycja ta zostanie zrealizowana do końca 2021 roku.

Są w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Inofama przystąpiła do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp. z o. o. z siedzibą w Sopocie. W października 2020 roku wydano decyzję o wsparciu nr PSSE.DW.23.2020. Przystąpienie do Strefy pozwoli Spółce na pozyskanie pomocy publicznej w formie zwolnienia podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych w ramach postanowień ustawy z dnia 10 maja 2018 roku o wspieraniu nowych inwestycji ( D.U. z 2018r., poz. 1162) oraz ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (D. U. z 2019 r. poz. 865). Spółka realizuje inwestycje obejmujące m.in. modernizację oraz rozbudowę ocynkowni zanurzeniowej wyrobów stalowych a także Zakład Konstrukcji Stalowych mające na celu automatyzację części procesów technologicznych - w tym w szczególności system załadowczo-rozładowczy do wypalarki laserowej wraz z systemem magazynowym, zrobotyzowane stanowisko spawania wyrobów małogabarytowych a także inwestycje w zakresie automatyzacji oraz robotyzacji linii spawalniczej zbiorników. Szacowana łączna wartość nakładów, jakie będą wydatkowane przez Spółkę w ramach realizacji zadań, o których mowa wyżej mogących liczyć na wsparcie w ramach pomocy publicznej – spełniających kryteria wydatków kwalifikowanych to kwota ok. 17,6 mln. Maksymalna wysokość kosztów kwalifikowanych wynosić będzie 130% tej kwoty, tj. 22,9 mln zł.

Stawiają na prace badawczo - rozwojowe

W 2021 roku Spółka planuje w obszarze Zakładu Konstrukcji Stalowych wraz z partnerem naukowym – Siecią Badawczą Łukasiewicz - Instytutem Obróbki Plastycznej uruchomić prace badawczo-rozwojowe w celu rozwoju gamy cystern do przewozu wody. W ramach poszukiwania zewnętrznych źródeł finansowania dla realizacji prac w tym obszarze 5 listopada 2020 roku spółka przystąpiła do konkursu "Szybka ścieżka – Agrotech" organizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W ramach planowanego obszaru B+R Spółka opracowała projekt o nazwie „Opracowanie nowoczesnej, zautomatyzowanej i zmechanizowanej linii technologicznej do wytwarzania zbiorników w obszarze AGRO”. Celem projektu jest wykonanie innowacyjnej zautomatyzowanej linii technologicznej do wykonywania zbiorników. Na linii tej będą wykonywane znacząco ulepszone podzespoły zbiornika, dzięki czemu ich montaż będzie jeszcze krótszy, a jakość zbiornika lepsza. Transport zbiornika pomiędzy stanowiskami roboczymi linii zostanie zautomatyzowany, co znacznie przyspieszy prace montażowe i zmniejszy ryzyko uszkodzenia jego elementów.

Zaangażowanie społeczne

Spółka wspiera różne organizacje na lokalnym rynku. Angażuje się aktywnie w wydarzenia sportowe , promując zdrowy styl życia i umacniając swój wizerunek na lokalnym rynku będąc jednym z ambasadorów biegu piastowskiego organizowanego corocznie przez miasto Inowrocław. Jako firma jesteśmy odpowiedzialni za szereg działań prospołecznych takich jak „Uśmiechnięty Dzień” dla dzieci z domów dziecka z Pomorza i Kujaw. Wspieramy również byłych pracowników INOFAMA S.A. oferując im z okazji świąt i innych rocznic talony upominkowe. Aktywnie współpracujemy ze szkolnictwem zawodowym na terenie Inowrocławia w zakresie uatrakcyjnienia oferty edukacyjnej przedmiotów zawodowych oraz podniesienie jakości kształcenia. Spółka INOFAMA S.A. podpisała umowę patronacką z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnym nr 3 w Inowrocławiu. Zapewniamy organizację i przeprowadzane praktyk zawodowych dla uczniów klasy patronackiej.

UOKiK i Inspekcja Handlowa będą monitorować ceny w sklepach.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie