https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kierowca pijany czy naćpany? Policji wszystko jedno

Infografika Monika Wieczorkowska
Policja nie rozróżnia kierowców po narkotykach i po alkoholu. Ich zdaniem to taki sam rodzaj przestępstwa.
Infografika Monika Wieczorkowska

(fot. Infografika Monika Wieczorkowska)

Kobieta prowadząca auto pod wpływem narkotyków wjechała w cysternę do przewozu gazu. Choć policja ma sprzęt do wykrywania odurzonych kierowców, bardzo rzadko ich łapie.

W nocy z poniedziałku na wtorek na drodze krajowej nr 1 w miejscowości Bochlin (pow. świecki) kobieta kierująca fiatem albea niespodziewanie zjechała na przeciwny pas jezdni. Doszło do zderzenia z cysterną do przewozu gazu.

Po narkotykach jak po alkoholu
Okazało się, że 34-letnia kobieta usiadła za kółkiem będąc pod wpływem marihuany i amfetaminy.

- Kierowca po narkotykach ma zaburzoną świadomość i opóźnione reakcje i stwarza takie samo zagrożenie jak pijany - twierdzi Katarzyna Witkowska, rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji.

Na szczęście tym razem skończyło się na strachu. Cysterna była pusta. - W niesprzyjających okolicznościach mogłoby dojść do zapalenia się, a nawet wybuchu gazu - przyznaje Paweł Puchowski, rzecznik świeckiej straży pożarnej.

Jakiś czas temu doszło jednak do tragedii. I to niedaleko, w Świeciu. 26-letni Maciej S. (krewny właściciela jednej z największych firm w regionie) spowodował wypadek, w którym zginął jego kolega. Kierowca był pod wpływem extasy.

Nie rozróżniamy pijanych i odurzonych
Okazuje się jednak, że policja nie prowadzi oficjalnych statystyk kierowców pod wpływem narkotyków. - Nie rozróżniamy kierowców po narkotykach i po alkoholu, bo to taki sam rodzaj przestępstwa - tłumaczy Katarzyna Witkowska.

Mało tego. Z wyliczeń, które policja robi na własny użytek, wynika, że w Kujawsko-Pomorskiem kierowców prowadzący auta po zażyciu narkotyków można policzyć dosłownie na palcach rąk. Tymczasem pijanych prowadzących są tysiące (patrz infografika).

Rzeczniczka policji zapewnia, że tak niskie wskaźniki nie są efektem tego, że funkcjonariusze nie sprawdzają, czy kierowcy nie są pod wpływem narkotyków. - Komendy w całym województwie mają do dyspozycji narkotestery, których regularnie używają - przekonuje Katarzyna Witkowska.

Przeczyć tym zapewnieniom mogłaby sytuacja w Świeciu, którą opisaliśmy w artykule "Zmarnowali i testy, i nasze pieniądze". W tamtejszej komendzie powiatowej, pół roku temu, trzeba było wyrzucić kilkadziesiąt narkotesterów, bo skończył się termin ich ważności.

Nie ma co do tego wracać?
Rzecznik świeckiej policji nie chce wracać do tej sprawy. - Sprawdzamy kierowców zarówno na obecność alkoholu, jak i narkotyków - ucina Marek Rydzewski.

Tymczasem jego koledzy zapewne dlatego baczniej przyjrzeli się sprawczyni ostatniego wypadku, bo... w bagażniku jej fiata znaleźli strzykawki z śladami środków odurzających.

Narkotestery badają ślinę kierowcy. Wynik znany jest już po 10 minutach od badania.- Widzimy jednak tylko, czy kierowca jest pod wpływem narkotyków. Żeby ustalić, o jakie konkretnie chodzi, potrzebne są szczegółowe badania krwi - zaznacza rzecznik Katarzyna Witkowska.

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rysio Lubicz z Klanu
CYTAT(ja @ 13.08.2008, 09:20)
tylko zeby to wiedziec to trzeba miec chociaz troche pojecie o przepisach. Po zatym policja nie robi testow na narkotyki bo badanie krwi jest bardzo drogie, ok 800zl, kiedy badanie krwi na alkohol kosztuje ok.150zl. a po zatym komenda ktora zleca badanie musi ze swoich funduszy za nie zaplacic a skad na to ma wziasc pieniadze. no ale tego badacz pisma swietego czyli autor artykulu to pewnie juz nie wie. bo trzeba bylo by sie troszke popytac i zorientowac w sytuacji.


Jak czyta sie takie komentarze, to poprostu rece opadaja, pouczasz Wasc innych, a sam widac jakie masz "pojecie o przepisach".
Jezeli chcesz dolozyc swoje spostrzezenia to bardzo dobrze, ale wczesniej przeczytaj doklanie komentowny artykol, chociazby koncowy zapis wypowiedzi rzecznika KWP Pani Katarzyny Witkowskiej. Co innego jest narkotest, a co innego jest badanie krwi na ustalenie uzycia konkretnych narkotykow. Nadto kolego za badanie krwi nie placi policja ze swoich "funduszy", tylko z pieniedzy moich, Twoich, czyli podatnikow.
Jak myslisz kolego, czy na takie i im podobne cele moze pieniedzy brakowac - bo ja mysle, ze nie. Jednak nasi Poslowie winni pracowac nad ustawami (a nie zalatwiac swoje porachunki), ktore zobowiazywalyby takie osoby do ZWROTU WSZELKICH KOSZTOW postepowania, lacznie z kosztem dojazdu na miejsce zdarzenia policji, pogotowia, i innych sluzb ratowniczych, oraz obowiazkowy zwrot kosztow z tytulu leczenia powypadkowego wszystkich poszkodowanych. Nie wspominam tu, ze NIE KAZDY MUSI BYC SZOFEREM drogi kolego, a nasze drogi nie bylyby zdobione w tak szybkim tempie przydroznymi krzyzami, ot i tyle.
j
ja
tylko zeby to wiedziec to trzeba miec chociaz troche pojecie o przepisach. Po zatym policja nie robi testow na narkotyki bo badanie krwi jest bardzo drogie, ok 800zl, kiedy badanie krwi na alkohol kosztuje ok.150zl. a po zatym komenda ktora zleca badanie musi ze swoich funduszy za nie zaplacic a skad na to ma wziasc pieniadze. no ale tego badacz pisma swietego czyli autor artykulu to pewnie juz nie wie. bo trzeba bylo by sie troszke popytac i zorientowac w sytuacji.
p
p.wlodziu
Autor artykułu R. Wolny nie powinien stawiać pytania w tytule i w tresci - "czy naćpany czy pijany".Działanie i reakcja kierującego jest taka sama.Przepis Kodeksu jest jednoznaczy"... nie wolno kierować pojazdami w stanie wskazującym na spożycie alkoholu,pod wpływem alkoholu i innego
podobnie działającego środka..."/narkotyki i tp./
Tak więc policja ma racje że wg nich i wg przepisów wszystko jedno pod jakim wpływem jest kierowca.
Z drugiej strony to wszyscy kierowcy nie przestrzegający tego przepisu winni być jeszcze bardziej surowo karani, bo to co teraz sie dzieje na drogach to przekracza wszelkie normy bezpieczeństwa.nie wiadomo kiedy i skąd pijany Cie i się rozwali.Zgroza na Polskich Drogach!!!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska